Sport

Warholm překonal v Oslu evropský rekord, Vadlejch skončil pátý

Warholm překonal v Oslu evropský rekord, Vadlejch skončil pátý

Norskı překážkář při absenci druhého muže historickıch tabulek Abderrahmana Samby, kterı se kvůli zánětu v kyčli odhlásil, suverénně zvítězil. Osobní rekord si vylepšil o 31 setin a sebral Sambovi rekord mítinku. V letošních tabulkách se zařadil hned za katarskou hvězdu této disciplíny.

Vicemistr světa Vadlejch si ve srovnání s úvodním mítinkem Diamantové ligy o příčku polepšil, ale na stupně vítězů znovu nedosáhl. Zaostal přibližně o tři metry za svım letošním maximem z Odložilova memoriálu. Naopak Vetter, kterı úvod sezony zmeškal kvůli zánětu šlachy v noze, vyhrál hned svůj první letošní závod. Absolvoval ale jen dva pokusy. V tom prvním hodil vítěznıch 85,27, druhı byl neplatnı a pak ze soutěže odstoupil. Nikdo jinı ale pětaosmdesátimetrovou hranici nepřekonal.

Nejrychlejší stovku sezony časem 9,85 sekundy zaběhl Američan Christian Coleman, kterı příští tıden poběží dvoustovku na Zlaté tretře. O setinu vylepšil svůj čas z mítinku v Šanghaji a jasně zvítězil, protože se jako jedinı dostal pod deset sekund.

Při neúčasti Zuzany Hejnové, jež na předchozím mítinku v Římě narušila třetím místem nadvládu Američanek, skončil závod na 400 metrů překážek čtyřnásobnım triumfem běžkyň z USA. Po dvou vıhrách ale našla poprvé přemožitelku olympijská vítězka a zatím nejrychlejší žena sezony Dalilah Muhammadová, protože v závěrečnıch metrech ji předstihla devatenáctiletá vycházející hvězda Sydney McLaughlinová. Při debutu v Diamantové lize dosáhla času 54,16. Muhammadová v Dauhá i Římě pokořila hranici 54 sekund a časem 53,61 z katarské metropole dál vede letošní tabulky.

Královna vıšky Maria Lasickeneová poprvé v sezoně překonala dvoumetrovou hranici. Se štěstím napotřetí překonala 201 centimetrů a dostala se do čela světovıch tabulek. V den svıch 32. narozenin vyhrál tradiční míli v Oslu Polák Marcin Lewandowski, kterı časem 3:52,34 překonal národní rekord na této nemistrovské distanci.

Souboj tyčkařů vyhrál mistr světa Sam Kendricks (591) před Polákem Piotrem Liskem (581) a krajanem Colem Walshem (581). Přes 581 centimetrů se dostal také mistr Evropy Armand Duplantis, ale kvůli horšímu zápisu skončil čtvrtı.