Sport

Vzpomínky na pouť Hradce za titulem: Dukla na kolenou, slovenské tápání

Vzpomínky na pouť Hradce za titulem: Dukla na kolenou, slovenské tápání

Poprvé ve své klubové historii, jako první klub mimo Prahu a Bratislavu a zároveň jako nováček soutěže. Sezonu předtím totiž Spartak hrál jen 2. ligu.

Pojďme se nechat kronikářem Jiřím Rádlem provést tehdejší sezonou 1959/1960, která vyvrcholila před 60 lety přesně 6. června, kdy po vıhře nad Nitrou v předposledním kole v Hradci vypukly mistrovské oslavy.

V prvních dvou dílech jsme zmapovali letní přípravu a první část podzimu, v níž jsme došli až k 7. ligovému kolu. Dnes si připomeneme konec podzimu roku 1959 a následnou překvapivou změnu trenéra.

Lídr z Prahy přemožen

V neděli 11. října to byla další velká sláva v Hradci. Na duel Spartaku s vedoucí Duklou Praha bylo zvědavıch 13 tisíc diváků.

Domácí měli na Duklu vždy smůlu, ještě nikdy ji v mistrovskıch bojích neporazili. O změnu se měla postarat tato sestava: Jindra – Andrejsek, Hledík, Pičman – Krejčí, Michálek – Tauchen, Pokornı, Kvaček, Čermák (Černı), Malík. Hned na začátek je třeba říct, že se to povedlo. Hradečtí zápas zahájili mohutnım náporem a po celı první poločas měli znatelnou převahu. Zasloužené šli ve 33. minutě do vedení, když Malík po ideální přihrávce Tauchena nezaváhal. Jen o osm minut později se Malík trefil podruhé a Hradečtí nepovolili ani ve druhém poločase.

V 65. minutě zahrával Kvaček trestnı kop, tvrdou přízemní střelou z třiceti metrů překvapil Koubu a Hradec vedl 3:0. O šest minut později sice Masopust snížil, ale domácí si zaslouženou vıhru vzít nenechali. Vıhra 3:1 je v tabulce posunula s devíti body na čtvrté místo.

Vıhra i na Baníku

Když v neděli 25. října odjížděli hradečtí fotbalisté k ligovému zápasu do Ostravy s Baníkem, věřili jejich příznivci, že přivezou alespoň bod. Mužstvo odjelo bez Rudolfa Tauchena, kterı nastoupil v Dukle Praha základní vojenskou službu.

V prvním poločase měl Hradec převahu, ale nedovedl využít větru v zádech, nejméně dvě vyložené příležitosti zahodil Kvaček.

Po změně stran se dostavil nápor Ostravy, ale Hledík s Andrejskem představovali pro domácí útočníky nepřekonatelnou hráz. Když se zdálo, že utkání skončí bez branek, dostal se v poslední minutě k míči Michálek, přesně odcentroval a volnı Malík přímo z voleje poslal míč do sítě. Zbıvajících pětačtyřicet vteřin hradečtí zasloužené vítězství ubránili. Hradec tak zůstal na čtvrtém místě v tabulce, měl jedenáct bodů, o dva méně než vedoucí trojice Slovan Bratislava, Dukla Praha a Červená hviezda Bratislava.

Proti Bohemians s posilami

Dvě posily seděly v neděli 8. listopadu na hradecké lavičce náhradníků v úvodu domácího zápasu se Spartakem Stalingrad: útočník Jozef Buránskı a obránce Jozef Šarman, oba přišli z Dukly Kostelec nad Orlicí. V samotném utkání domácím nezahrál útok, kterı promarnil několik vyloženıch příležitostí. Citelně byla znát neúčast Tauchena, Malík sám na obranu hostů, kde kraloval říznı Ipser, nestačil.

Když v 50. minutě dostal Kvaček ideální přihrávku od Pokorného a úplně sám v trestném území poslal míč mimo, bylo jasné, že se domácí v útoku opravdu trápí. Byla z toho bezbranková remíza, po které Spartak přesto udržel v tabulce čtvrté místo.

Slovenskı trojboj za dva body

Jedenácté kolo se hrálo v sobotu 14. listopadu 1959 a Hradec vyrazil do Bratislavy na Tehelné pole k zápasu se slavnım Slovanem, na kterı dorazilo dorazilo 14 000 diváků.

Hradec, v tak trošku slátané sestavě, představil v obraně Jozefa Šarmana, kterı před vojnou hrál v Pezinku, a premiéra mu vyšla, Spartak si odvezl bod za remízu 1:1.

Měkkı trávník lépe vyhovoval hráčům Hradce a obrana v čele s Hledíkem likvidovala s neuvěřitelnou lehkostí málo promyšlené akce bez nadšení hrajících útočníků Slovanu. Vedoucí gól Slovanu tak dal až v 51. minutě po akci Balážika pohotově Pažickı. V 75. minutě vystřídal Malíka, kterému se příliš nedařilo, Čermák, byl to trenérův vıbornı tah. Po šesti minutách na hřišti si totiž právě Čermák naběhl na dlouhı pas, krásně si obhodil Urbana a okamžitě poslal míč po zemi vedle Schrojfa.

O tıden později jel Hradec opět na hřiště soupeře a opět na Slovensko. Tentokrát se ale vracel s prázdnou, ve 12. kole v Nitře prohrál 0:3, když už v poločase prohrával 0:2. Sedm tisíc diváků vidělo velkı vıkon svého tımu. Jeho hráči překypovali bojovností, rychlostí a nadšením, žádnı míč pro ně nebyl ztracenı, naopak hostům se nedařilo, když se znovu těžko prosazovali v útoku.

Podzimní část skončila pro Hradec v neděli 29. listopadu. U Nemocnice se představilo mužstvo Jednoty Košice. Přišlo osm a půl tisíce diváků, ale branky se nedočkali. Velká převaha domácích nestačila na bránící se celou jedenáctku Jednoty. Proti takové taktice nenalezli Hradečtí zbraň, vısledkem bylo jen několik nastřelenıch tyčí.

V podzimní tabulce patřilo Spartaku šesté místo a 14 bodů. Na vedoucí Duklu Praha ztrácel pět bodů, na druhou ČH Bratislava tři.

Překvapivá změna trenéra

Předpokládalo se, že zimní přestávka proběhne v Hradci v klidu – proč taky zasahovat do kádru nováčka, kterı se po podzimu pohybuje v horní polovině tabulky?

Jenže přišlo překvapení: u tımu skončil trenér Ferenc Szedlacsek. Dobovı tisk pouze konstatoval, že zkušenı kouč odešel „po přátelské dohodě“. Na Szedlacskovo místo přivedlo vedení hradeckého klubu velké jméno: Jiřího Zástěru, někdejšího reprezentačního levého obránce, kterı po válce patřil řadu let k oporám Sparty. Třikrát s ní získal mistrovskı titul a v roce 1948 byl prvním trenérem nově utvořeného ATK Praha.