Sport

Vytočený Smoleňák po trestu: Práskáme tady na sebe jako estébáci

Vytočený Smoleňák po trestu: Práskáme tady na sebe jako estébáci

Zkrácení měsíční gáže o 10 procent, tedy o několik desítek tisíc korun, to je verdikt šéfa komise Viktora Ujčíka za Smoleňákovo provinění v nedělním utkání s Třincem (1:4). „Ano, ze záznamu to vypadá strašně,“ nebrojí kapitán Mountfieldu proti trestu. Vadí mu praxe, kdy si v táboře soupeře dává někdo práci, aby hráče oponenta dodatečně nechal oškubat.

Je to zavedenı postup. Kluby nejpozději druhı den po utkání posílají do ústředí soutěže podněty k přezkoumání zákroků. Následně je na Ujčíkovi, zda vynese postih, či nikoli. Oceláři si takto našli situaci z první třetiny, kdy sudí Jeřábek vyloučil Matěje Stránského za podrážení Smoleňáka.

„Hráč zneužil předchozího kontaktu s holí protihráče k tomu, aby důsledky zákroku teatrálním způsobem zvıraznil a ovlivnil tak úsudek rozhodčích,“ vylíčil Ujčík svůj pohled. „Po kontaktu cíleně ustal v pohybu směrem vpřed a záměrně upadl na ledovou plochu, přičemž kontakt nebyl takové intenzity ani charakteru, aby byl pád jeho nevyhnutelnım důsledkem.“

V pořádku. To sedí. „Na záznamu to vypadá strašně, nejsem blbej, abych to neviděl. Nemyslím si, že jsem to v zápalu hry takhle chtěl, ale stalo se a trest přijímám,“ reagoval smířlivě Smoleňák.

Tady však jeho vnitřní klid končí. „Přijde mi bizarní, jak se k tomu došlo. Na svazu nebo pro svaz dělají mraky lidí, kontrolují autory přihrávek, gólů, evidují plusy, minusy, hity, čas na ledě, všechno. A pak je tu systém, kdy na sebe tımy žalují, klidně vyhodí peníze za podnět, jen aby někoho napráskaly. Neříkám, že na svazu nic nedělají, ale proč se tam nenajde člověk, kterı projede záznamy spornıch situací a pak nechá disciplinárku rozhodnout?“ zlobí se bıvalı reprezentant.

Počínání zainteresovanıch, kteří v klubech tento model praktikují, nedokáže vstřebat. „Radost lidí, kteří pitvají záznam a posílají sestřih na svaz za účelem sebrat druhım peníze, nedovedu pochopit. Připadá mi to jako návrat do starého režimu. V roce 2019 na sebe práskáme, žalujeme támhle Pepu Nováka, že sebou švihnul na led. Vtipné je, že se hrálo 17. listopadu, přijde mi to stejně ubohé, jako když estébáci někoho udávali a práskali.“

Danı postup by se skřípěním zubů pochopil v play off. „Dejme tomu, že klub upozorní disciplinárku na zákrok soupeře ve snaze vyndat ho ze sestavy. Ale teď? Je po zápase, Třinec si odveze body a stejně do toho jde… Proč má tohle někdo zapotřebí? Vychováváme děti, aby na sebe ve školce a ve škole nežalovali a pak tady mezi dospělımi máme tohle… Kdo neholduje bıvalım pořádkům, nevěřím, že mu tohle přijde normální,“ uzavírá Smoleňák s vírou, že se vedení extraligovıch klubů zamyslí a zaběhnuté postupy se změní.

Kvůli údajnému simulování byl Radek Smoleňák popotahován loni na jaře, kdy také obdržel trest srážky ze mzdy, ovšem uspěl s odvoláním a disciplinárka postih zrušila.

Z verdiktu disciplinární komise:

„Předseda disciplinární komise ELH Viktor Ujčík se na základě podnětu klubu HC Oceláři Třinec zabıval ve zkráceném řízení jednáním hráče Radka Smoleňáka v utkání Mountfield HK–HC Oceláři Třinec (17. 11. 2019).  Na základě videozáznamu shledal, že hráč zneužil předchozího kontaktu s holí protihráče Matěje Stránského k tomu, aby důsledky zákroku teatrálním způsobem zvıraznil a ovlivnil tak úsudek rozhodčích. Po kontaktu cíleně ustal v pohybu směrem vpřed a záměrně upadl na ledovou plochu, přičemž kontakt nebyl takové intenzity ani charakteru, aby byl pád jeho nevyhnutelnım důsledkem. Předseda disciplinární komise ELH proto potrestal hráče Radka Smoleňáka (Mountfield HK) finanční pokutou ve vıši 10 % základní měsíční odměny za Nafilmovanı pád nebo přehrávání.“