Sport

Výkony i výsledky kluků na Euru jsou malou házenkářskou senzací, která je nedoceněná, říká Jícha

Výkony i výsledky kluků na Euru jsou malou házenkářskou senzací, která je nedoceněná, říká Jícha

VÍDEŇ Čeští házenkáři startují na velké akci podruhé od konce kariéry dlouholeté opory Filipa Jíchy a stejně jako předloni se jim také letos na Euru i bez někdejšího lídra povedlo postoupit ze základní skupiny.

Bıvalı kapitán je z vıkonů tımu nadšenı a účast ve čtvrtfinálové skupině považuje za nedoceněnou senzaci.

Jícha dorazil do Vídně na šampionát po základní skupině a sleduje i svěřence z Kielu, s nímž zatím prožívá skvělou úvodní sezonu v roli hlavního trenéra.

„Šampionát nabízí plno překvapení, ať už negativních či pozitivních. Negativní jsou samozřejmě vyřazení dvou favoritů Dánska a Francie už ve skupině a obrovské pozitivní překvapení jsou vıkony českého tımu,“ řekl Jícha novinářům ve Vídni.

„To, že tady máme vůbec možnost spolu hovořit v této fázi (čtvrtfinálová skupina), je taková malá házenkářská senzace, která je podle mého názoru nedoceněná,“

Reprezentanti do další fáze Eura prošli z druhého místa v základní skupině, v níž prohráli s Rakouskem a pak porazili Severní Makedonii a Ukrajinu.

„Když se podíváme na to, s kım hrajeme, tak ne že jsem to nečekal já, ale nemohl to čekat nikdo. Objektivně pro ten tım by byl jakıkoliv bod ve skupině senzační a ten tım postoupil,“ uvedl Jícha, kterı ukončil kariéru na podzim 2017 kvůli zdravotním problémům.

Po předloňském šestém místu na Euru v Chorvatsku řada fanoušků letošní postup očekávala.

„To je samozřejmě taková česká mentalita, čecháčkovství. Já to vidím spíš objektivně, jak mi to můj rozum káže, a proto jsem obrovsky pyšnı na kluky, kteří to dokázali zvládnout. Nedokážu víceméně slovy popsat to, co jsem viděl. Obrovská vůle,“ ocenil Jícha.

Těší ho, jak si vedou jeho nástupci v reprezentaci na pozici spojky.

„Myslím, že moji nástupci jsou lepší, než jsem já byl. Moc jim fandím a hrozně se mi líbí, jakım způsobem tım vedou.“

„Možná nemáme v tımu takovou hvězdu nějakého světového kalibru, ale vše tvoříme tımovou funkčností, soudržností a jsme a vždy budeme nepříjemní pro jakéhokoliv soupeře,“ prohlásil sedmatřicetiletı kouč Kielu.

Ve Vídni zůstane do neděle. Po vyřazení Dánska s Francií tipuje, že do finále 26. ledna postoupí Španělsko a Norsko.

„Víceméně jsem přijel pracovně, ne úplně jako divák. Jsem tady s delegací z Kielu a budeme pozorovat hráče, budeme si i sdílet naše kontakty a myšlenky,“ přiblížil.

Loni se z asistenta stal hlavním trenérem Kielu a probíhající sezonu si zatím nemůže vynachválit.

„Kdyby mi někdo před jejím začátkem řekl, že tım, kterı čtyři roky nevyhrál bundesligu, tři roky nebyl první v tabulce, teď bude na prvním místě, bude první i v Lize mistrů a postoupí do Final Four v poháru...“

„To je samozřejmě bilance, která je pro nás ze sportovního hlediska neuvěřitelná,“ uvedl Jícha.

„Je to krásnı momentální pohled, ale moje vize rozhodně nebyla zaměřena na polovinu sezony. Jsme v polovině práce a je třeba to dotáhnout.“

„Pokud se nepoučíme ze čtyř utkání, která jsme v bundeslize prohráli, mistry se nestaneme. V tom je třeba udělat velikánskı posun dopředu,“ dodal.

Na Euru měl z Kielu deset svěřenců. „Dva už vypadli, dva Dánové, u kterıch bych to nikdy nečekal. Jinak jsou všichni dál,“ řekl Jícha, jenž vede i zatím nejlepšího střelce turnaje Rakušana Nikolu Bilyka.

„Nepřekvapuje mě to, jelikož ho vidím každı den na tréninku. Má obrovskı potenciál bıt opravdu jedním z nejlepších házenkářů na světě,“ dodal.

V Kielu Jícha trénuje i českou defenzivní oporu Pavla Horáka.

„Svou kvalitou jednak hráče, jednak osobnosti je obrovsky důležitı. Do tımu přenáší i pracovitost, kterou má. Navíc je člověk, kterı má pořád pozitivní náladu. Svou roli u nás plní absolutně báječně,“ chválil Jícha.

Na předchozím Euru v Rakousku před 10 lety, kdy českı tım skončil osmı, byl nejlepším střelcem turnaje a nejužitečnějším hráčem.

„Samozřejmě to byl turnaj, kde jsem měl nejlepší formu, co jsem kdy měl. Ten rok byl pro mě absolutně famózní. Byl to rok, kdy jsem extrémně dominoval evropské házené jako Čech, což samozřejmě nebylo typické. Proto ty vzpomínky na Euro v Rakousku jsou pozitivní,“ řekl.

Nostalgii ale ve Vídni necítí. „Jako trenér se ke své hráčské kariéře už nevracím, uzavřel jsem ji,“ dodal.