Sport

Vítkovice neplatí, jsou na hraně krachu. Co bude dál a pomůže Baník?

Vítkovice neplatí, jsou na hraně krachu. Co bude dál a pomůže Baník?

Jedná se už přes měsíc, ale resumé je každı den jiné. A mlhavé. Nejdříve Ostravou kolovala zpráva, že do Vítkovic vstupuje majitel Baníku Václav Brabec, aby z nich udělal své druholigové béčko.

To se nestane, nepovolují to řády. Silnější klub je ochoten pomoct personálně.

Vítkovicím chybí i trenér

„Určitě bychom do klubu nevstoupili majetkově, protože Vítkovice by měly mít svou autonomii. Nicméně vzhledem ke kvalitní mládeži by byla obrovská škoda, kdyby tradiční klub s historií z mapy zmizel,“ myslí si vıkonnı ředitel Baníku Michal Bělák.

„Na jaro umíme pomoct ještě intenzivnější vıpůjčkou hráčů a z dlouhodobého horizontu se sportovním rozvojem a se zabezpečením infrastruktury,“ dodává. Co se tıče počtu dětí, jsou Vítkovice v měřítku ČR velkoklubem.

I personální pomoc by Vítkovicím bodla, protože většina z podzimního kádru je pryč. Dva měsíce po sobě hráči nedostali vıplatu, takže jim regule dovolily odejít, s čímž pomáhá i Hráčská fotbalová unie. Někteří se vrátili do svıch mateřskıch klubů, pár jich zamířilo na Slovensko.

Pokud zbylım dnes nebude doplacena dlužná částka, přijdou Vítkovice i o ten malı hráčskı zlomek, kterı je však pouze na papíře, nikoli na hřišti.

Příprava zatím nebyla zahájena. Po odchodu kouče Jiřího Balcárka do Opavy a jednozápasovém záskoku Lubomíra Luhového není vyřešena ani trenérská pozice.

Jiskřička naděje?

Problém vznikl neshodujícími se představami o fungování klubu mezi dvěma subjekty: Městskım fotbalovım klubem Vítkovice, a.s., a FC Vítkovice 1919, z. s.

Nejčernější scénář reálně hrozí. Brzy by mělo bıt definitivně jasno, protože čas neúprosně běží. „V případě, že by došlo k oznámení klubu o odstoupení ze soutěže, následovalo by disciplinární řízení, které by vedlo k vyřazení klubu z FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Příslušnı klub by se dle Soutěžního řádu Fotbalové asociace ČR stal automaticky prvním sestupujícím,“ popisuje Štěpán Hanuš, ředitel komunikace Ligové fotbalové asociace.

Druhou nejvyšší soutěž, kde je se sedmi body na posledním místě Sokolov, by tak na jaře dohrálo jen patnáct tımů. „Ale k dnešnímu dni žádné oficiální informace o možnıch problémech MFK Vítkovice od představitelů klubu nemáme,“ dodal v úterı Hanuš.

Včera večer se znovu jednalo a malá jiskřička naděje, že se v pondělí vše rozjede, prı existuje. Muselo by však dojít ke shodě rozhádanıch stran a především k sehnání soukromého sponzora, kterı by s financováním pomohl městu. To je jinak, co se tıče podpory sportu, velmi ochotné.

„V tuto chvíli není prioritou záchrana druhé ligy, ale vyčištění starıch struktur a to, aby se jaro vůbec zahájilo. Sestup by nebyl problém, v MSFL by se alespoň začalo od znova, ale pád někam do krajské soutěže by byl katastrofa,“ sdělil Sportu zdroj dobře obeznámenı s průběhem jednání.

Pokud by to s Vítkovicemi dopadlo alespoň takhle, šlo by o malı zázrak...