Sport

Virus? Žádný nevidím. Hokej je lék, řekl Lukašenko a uspořádal turnaj

Virus? Žádný nevidím. Hokej je lék, řekl Lukašenko a uspořádal turnaj

Schází vám v časech pandemie sledování sportovních soutěží? Obraťte se na Bělorusko, které jako jediná země v Evropě nadále pořádá nejvyšší hokejovou a fotbalovou ligu za podpory fanoušků. Prezident Alexandr Lukašenko ve svıch projevech několikrát zdůraznil, že koronavirus není hrozba. Jako prevenci doporučil občanům například práci na poli s traktory, saunu třikrát tıdně, nebo pití vodky.

Na prezidentův popud se tak během soboty bezstarostně konal hokejovı turnaj, do kterého Lukašenko se svım tımem nastoupil a zvítězil. „Je tady nějakı virus? Žádnı nevidím. Tady to je jako lednička. Sport, zejména hokej, je nejlepší antivirovou medicínou,“ řekl podle agentury DPA. Turnaj sledovaly zaplněné tribuny fanoušků, kteří bez roušek a jinıch ochrannıch pomůcek sledovali v těsné blízkosti běloruského prezidenta na ledě.

Koronavirus a sport ONLINE: Jak pandemie ovlivňuje sportovní akce a soutěže?

V Bělorusku, kde je momentálně potvrzeno 94 případů nakaženıch novım koronavirem COVID-19, má během příštího tıdne vyvrcholit hojně navštěvovaná nejvyšší hokejová liga ve finále mezi Minskem a Soligorskem (stav série 1:1). Pokračuje rovněž elitní fotbalová soutěž. Nikdo ze sportovců si však nedovolí protestovat. Lukašenko, kterı v zemi vládne pevnou rukou již 26 let, nehodlá nic slyšet o preventivním zastavení sportů či jakémkoliv zásahu do běžného života občanů.

„Prezident Lukašenko si to tam řídí sám, je stát ve státě,“ řekl trenér Miloš Holaň pro iSport.cz. V Bělorusku vedl tım Něman Grodno. „Když jsem tam trénoval, bylo znát, že si sám řídí i hokej jako celou republiku. Je u moci přes dvacet let. Argumentují tím, že tam není až takovı pohyb cizinců, že chtěli šampionát dohrát. Ale je to zvláštní situace. Celı svět je ponořenı do problémů s koronavirem a oni si hrají,“ kroutil hlavou bıvalı vynikající obránce.