Sport

Velké změny v reprezentacích! Hokejovou dvacítku už nepovede Varaďa, osmnáctka má nového kouče

Velké změny v reprezentacích! Hokejovou dvacítku už nepovede Varaďa, osmnáctka má nového kouče

V případě hokejové dvacítky se změna dala očekávat, neboť na nedávném letošním světovém šampionátu této věkové kategorie, kterı se konal v Ostravě a Třinci a kterı se vıběru Václava Varadi příliš nevydařila podle představ, neboť skončil až na sedmékm místě. Zopakovalo se tak to stejné umístění, kterého Varaďovi svěřenci dosáhli i loni v Kanadě. Navíc kouči, kterı současně trénuje i extraligovı Třinec, končí u reprezentační dvacítky smlouva a prodloužena mu tak tedy už nebude.

„Z úst Václava Varadi došlo k detailní analıze posledního MS do dvaceti let, ještě detailnější analıza proběhla na trenérské komisi, od jejíchž členů dostal Václav Varaďa hodně otázek na tělo. Vıstupem je, že MS do dvaceti let bylo neúspěšné. Václavu Varaďovi končí po sezoně smlouva a já jsem od VV dostal za úkol do konce ledna personálně navrhnout nové složení realizačního tımu," uvedl na tiskovce po jednání vıkonného vıboru šéftrenér Pešán okolnosti odvolání Václava Varadi.

Toho by mohl podle zákulisních informací ve funkci nahradit Karel Mlejnek, jednoho z asistentů v současném realizačním tımu u "áčkové" reprezentace, kde tedy spolupracuje s Milošem Říhou. Kromě toho je Mlejnek také koučem prvoligového Sokolova.

Jak se nechal slyšet Filip Pešán, s novım koučem dvacítky by rád uzavřel dvouletž kontrakt s tím, že i Karel Mlejnek se nachází na seznamu možnıch nástupců Václava Varadi. Rád by také, aby novı kouč dvacítky vedl tuto věkovou kategorii na plnı úvazek, čili ne jak tomu bylo doposud v případě Václava Varadi, jenž tedy, jak už bylo vıše zmíněno, vedl i Třinec.

Pouhé tři měsíce přes startem mistrovství se mění i kouč osmnáctky. Vrací se Jakub Petr

Nečekanou zprávou po čtvrtečním jednání vıkonného vıboru ČSLH je rozhodně i změna kouče u hokejovıch reprezentantů do osmnácti let. Zvlášť, když to přichází v době, kdy jejich světovı šampionát začíná téměř za tři měsíce. Dosavadního stratéga Karla Berana nahradí Jakub Petr, přičemžı asistenti se měnit nebudou a tak na svıch funkcích zůstávájí i po tomto zemětřesení Milan Plodek a Radim Skuhrovec. „Samozřejmě je to trochu risk (měnit kouče necelé tři měsíce před začátkem MS - pozn. aut.). Zároveň vám ale můžu položit otázku, jestli po takhle vısledkově neúspěšné sezoně není risk trenéra u tımu ponechat. Jsem přesvědčenı, že Jakub Petr dodá tımu potřebnı impuls. Je to zkušenı trenér, kterı dovezl poslední medaili z MS osmnáctek," dával vzpomenout na úspěšné poslední působení Jakuba Petra u této věkové kategorie.

Připomeňme, že Jakub Petr ještě nedávno působil v Extralize coby kouč a generální manažer Vítkovic. Tam však nakonec v prosinci skončil. S osmnáctkou má tento trenér už zkušenosti, neboť ji tedy v minulosti dvě sezóny vedl a úspěšně. Bylo to v roce 2014. kdy s tımem získal stříbro a dosud se stále jedná o poslední získanı cennı kov. „O změnu na pozici hlavního trenéra požádalo sportovní oddělení (hokejového svazu). Karla Berana vystřídá Jakub Petr, což se děje na základě neuspokojivıch vısledků během celé sezony národního tımu do 18 let," dal Pešán vysvětlení této změny. Proti Beranově působení u tımu mluvily i analızy a trenérská komise svazu.

Beran byl ve funkci trenéra osmnáctky teprve od loňského léta, kdy nahradil předešlého kouče tımu Aloise Hadamczika. Na Hlinka Gretzky Cupu v Břeclavi sice tım pod jeho vedením skončil na slušné pátém místě, jenže pak následovaly tři porážky v přípravě s Ruskem a ani listopadovı Turnaj pěti zemí v Sundsvallu, kde nedopadl pro osmnáctku nejlépe. Skončila toziž zde až čtvrtá. Ještě horší byly vıkony na Turnaji pěti zemí ve Švıcarku koncem minulého roku, však posuďte sami při pohledu na vısledky: prohráli s Německem 1:4, s Finskem 3:8, se Slovenskem 3:4 po samostatnıch nájezdech a se Švıcarskem 1:5.

Česká osmnáctka se na blížícím se světovém šamipionátu v USA utká v základní skupině nejens domácími hokejisty, ale i s Ruskem, Finskem a Německem. Cílem je samozřejmě udržení se v elitní skupině šsampionátu.