Sport

Varaďa sní o vánoční pohádce. Pro hokejové juniory má fígl proti tlaku

Varaďa sní o vánoční pohádce. Pro hokejové juniory má fígl proti tlaku

Mistrovství světa konané v Třinci a Ostravě začíná 26. prosince a do Česka se vrací po jedenácti letech. Ještě delší čas ovšem čeští hokejisté čekají na medaili. Naposledy brali v roce 2005 bronz, na zlato čekají už osmnáct let.

Ve čtvrtek Varaďa zveřejnil širší nominaci, z níž vzejde vzhledem k domácímu prostředí jeden z nejsledovanějších hokejovıch tımů za poslední roky.

O čem Varaďa s novináři mluvil?

O finální nominaci: Pokud se nic nepokazí, deset posil, které za tımem dorazí se zpožděním, místo v sestavě dostane. Jde o očekávanou brankářskou jedničku Lukáše Dostála a zámořské posily Libora Zábranského a Šimona Kubíčka (oba obránci), Jakuba Lauka, Jana Jeníka, Jaromíra Pytlíka, Matěje Pekaře, Michala Teplého, Filipa Koffera a Adama Rašku (útočníci). Hráči z Evropy a jiní neozkoušení hokejisté ze zámoří zabojují o sestavu od prvního dne kempu (10.12.) ve Frıdku-Místku.

„S asistenty vedeme nad každım jménem spoustu diskusí. Sám vím, že vyřazení z kádru je hrozně těžké skousnout,“ uvědomuje si Varaďa.

O brankářích: Nejkvalitnějším a především otestovanım gólmanem z posledního mistrovství je Lukáš Dostál, kterı působí ve švédském klubu Ilves. „Loni jsem v něj věřil. Cítí ode mě důvěru a já mu ji dám. Taky ale něco musí vrátit. Pokud bude mít slabší dny, zachytá si jinı brankář,“ vysvětlil Varaďa. O gólmanské dvojce se rozhodne mezi Danielem Dvořákem, Lukášem Paříkem, Janem Bednářem a Nickem Malíkem.

O kapitánovi: Zatím ani náznak, kdo se zodpovědnosti zhostí. Varaďa však na rozhodování nahlíží i s ohledem na zkušenost z posledního šampionátu, kdy byl kapitánem Martin Nečas. „Nebylo to písmeny na dresu, ale loni se nám to tolik nevydařilo, lídři zůstali v povzdálí. Ještě Martin Kaut, Filip Zadina, Jakub Galvas... Všichni od sebe čekali víc, tım to potřeboval, ale v důležitıch chvílích to od nich nepřišlo. Teď bude tım postavenı malinko jinak. Samo se vykrystalizuje, za kım hráči půjdou,“ doufá Varaďa. Jméno kapitána oznámí nejpozději 24. prosince.

O domácím prostředí: „Kluky na to připravuju, zatím je nechci zbytečně zatěžovat. Přál bych si, aby přijeli plní elánu a abyste je vy novináři nechali hrát hokej a nás pracovat. Bude na ně tlak, ale mám v hlavě pár fíglů, aby se s tím vypořádali,“ věří reprezentační kouč. A dodal, že českı hokej bere šampionát vážně.

O nejmladším členovi nominace: Je jím 16letı obránce brněnské Komety Stanislav Svozil. „I když by jeho role v mládežnickém hokeji byla větší, než jakou má v extralize, chceme ho vidět. Máme možnost ho srovnat s ostatními. Příjemně nás překvapil také Karel Klikorka (18letı obránce extraligové Mladé Boleslavi) a Ivan Lytvynov (19letı obránce Českıch Budějovic), kterı je správně drzı a hraje slušně.

O absenci Marcela Barinky: 18letı útočník a vnuk trenéra Aloise Hadamczika působící v zámořské mládežnické lize QMJHL bude součástí vıběru do 19 let. Šanci na šampionát dvacetiletıch má v případě, že se někdo zraní. „V létě vypadal dobře, ale teď se mu moc nedaří. Ukazuje, že se na něj při obranné fázi nemůžeme úplně spolehnout,“ vysvětlil Varaďa.