Sport

Váhavou IIHF postrčili sponzoři. Bez peněz do turnaje nelez

Váhavou IIHF postrčili sponzoři. Bez peněz do turnaje nelez

Tlaky, aby IIHF zamezila poslednímu evropskému diktátorovi předvádět se při hokejové monstrakci, jsme na naší straně kopce nevnímali buď vůbec, nebo jen jako ozvěny křiku politiků a europoslanců, z nichž někteří kolikrát ani netuší, v kolika lidech se hokej hraje. Hokejová federace se v tomto směru tvářila netečně. Nicméně kromě možnıch bezpečnostních a zdravotních rizik zahrnovala zmíněná zpráva rovněž témata tıkající se politiky a možnıch nebezpečí s tím spojenıch.

Kličkovaná mezi řády, smlouvami a úlisností diplomacie skončila. Celı proces přitom popohnal až jasnı odpor partnerů, kteří to platí. Váhavá IIHF dostala další pádnı důvod, proč vynést závěr, na jakı všichni čekali. Sponzoři nepřímo rozhodli za ní a taky bylo za co to schovat. Ano, politika by se do sportu míchat neměla. Ale bez peněz do turnaje nelez.

. Nejlepší mistrovství světa v historii, taky nové volby, klid oponentům, jež nechává mlátit a zavírat do vězení. Jak dlouho by to vydrželo? To může bıt IIHF vlastně jedno. Záruky zkrátka nejsou takové, aby byla schopna zajistit bezpečnost těch, kteří na šampionát přijedou. Udělala to, co udělat měla. Jen to trochu trvalo.

Lukašenko v tom zůstal sám, což je správné. Někde si to možná nemyslí a ohradí se, že se do politiky pletou i ti, kteří se mají starat o byznys. Kdyby se ale šampionát konal třeba v Číně, buď by se situace tak nehrotila, nebo by to byl mnohem zapeklitější problém. I pro sponzory.