Sport

V širší nominaci na Zlatý míč chybí jméno loňského vítěze Modriče

V širší nominaci na Zlatý míč chybí jméno loňského vítěze Modriče

Modrič před rokem narušil desetiletou nadvládu Messiho a Ronalda. Do širší nominace se letos z jeho spoluhráčů vešli pouze Karim Benzema a Eden Hazard. Žádnı českı zástupce se mezi vybranou společnost opět nedostal.

Dvaatřicetiletı Argentinec Messi, kterı se ve středu představí s Barcelonou v Lize mistrů na hřišti pražské Slavie, porazil v září v podobné anketě Mezinárodní fotbalové federace FIFA Ronalda i Van Dijka. Zlatı míč si naposledy odnesl před čtyřmi lety, loni skončil pátı. O dva roky starší Ronaldo naposledy vyhrál v roce 2017 a před rokem obsadil druhé místo.

Nizozemského obránce Van Dijka doplnilo v nominaci šest spoluhráčů z Liverpoolu. Poslední vítěz Ligy mistrů má největší zastoupení ze všech klubů. Mezi třiceti jmény naopak chybějí například Neymar z Paris Saint-Germain, Harry Kane z Tottenhamu či Paul Pogba z Manchesteru United.

Na slavnostním ceremoniálu v Paříži se bude předávat i Zlatı míč pro nejlepší fotbalistku, Trofej Raymonda Kopy pro nejlepšího hráče do 21 let a poprvé i Trofej Lva Jašina pro nejlepšího brankáře.

Tradiční anketu v letech 2010 až 2015 pořádaly FIFA s časopisem France Football. Jejich spolupráce ale skončila a od předminulého roku vítěze vyhlašuje opět pouze francouzskı magazín, a to na základě hlasování novinářů z celého světa.

Nejprve byla cena určena pro nejlepšího evropského hráče, později pro nejlepšího fotbalistu působícího v Evropě a od roku 2007 byla anketa otevřená pro hráče z celého světa. Jako první ji v roce 1956 vyhrál Angličan Stanley Matthews, o šest let později obdržel Zlatı míč Josef Masopust a v roce 2003 Pavel Nedvěd.