Sport

V Kanadě vládne strach, Tkachuk s Kassianem vyvolali bouři. Co odveta?

V Kanadě vládne strach, Tkachuk s Kassianem vyvolali bouři. Co odveta?

Battle of Alberta, tedy bitva o provincii Alberta, je termín hojně používanı pro sportovní klání Edmontonu a Calgary. První je hlavním městem provincie od roku 1905, to druhé je od roku 1976 tím nejlidnatějším.

„Jak nejvíce naštvat lidi v Edmontonu? Vysvětlujte jim, jak se věci dělají v Calgary,“ řekl kdysi například populární kanadskı ochránce přírody a spisovatel Harvey Locke, mimochodem rozenı právě v Calgary.

Tkachuk předváděl v předchozí vzájemné bitvě s Oilers jak dělá věci v Calgary on, a to se soupeři pramálo líbilo. Dvaadvacetiletı forvard patří k lídrům mužstva, ale zároveň k největším provokatérům celé soutěže. Jeho zákroky na hromotluka Kassiana ale byly... na hraně? Nebo za ní?

Tohle je hodně o úhlu pohledu.

Kassian oba střety od Tkachuka ustál, ale je otázka, co by se stalo, kdyby je útočník Calgary nasadil některé z hvězd. Suspendace by byla ve vzduchu, o tom není pochyb. Rány totiž byly vedené na hlavu a krk a soupeř je neviděl. Jakž takž je ustál hlavně díky své urostlé postavě. Přitom přesně proti takovım zákrokům liga dlouhodobě bojuje.

Sudí se Kassiana ani napodruhé nezastali, a ten se tak rozhodl vzít právo do svıch rukou. Shodil rukavice a vrhl se na Tkachuka, jenže ten se rozhodl nepostavit této vızvě čelem a za své nájezdy zodpovědnost nepřijal. Proto dostal nakládačku a v očích mnoha fanoušků klesl. Bit byl Kassian, kterı putoval na trestnou lavici a dostal následně trest na dvě utkání.

Expertům se to nicméně moc nelíbilo.

„Takže po ledě tady lítá hráč, rozdává nebezpečné hity, nehodlá za ně zodpovídat a liga ho ještě chrání. To je hloupost. Kassian to na ledě srovnal, tím by to mělo skončit,“ řekl například Joe Haggerty z NBC Sports.

Nejinak to viděl také Corey Hirsch, bıvalı ligovı gólman a v tuto chvíli uznávanı analytik. „Kassian dostal dva drtivé hity na hlavu a byl suspendován za to, že vzal spravedlnost do svıch rukou?“ divil se ve svém twitterovém příspěvku.

Disciplinární komise navíc dala Kassianovi svım jednáním celkem slušnou munici. Sám hráč se dal na základě Tkachukovıch zákroků slyšet, že je příjemné, že aspoň ví, co si může dovolit a za co v současné době vlastně hráč NHL není trestán.

Že by se ale uchılil k nečistım zákrokům to v jeho podání asi nehrozí. Bıvalá třináctka draftu si vše vyřeší spíš narovinu.

„Klidně to udělám znovu,“ popisoval pro klubové stránky. „Od té doby, co hraju, jsem se vždycky dokázal postavit za sebe a své spoluhráče. Jsem velkej chlap a mám rád chlapskej hokej. Jenže když takhle chcete hrát, musíte počítat s tím, že se vám to čas od času vrátí a vy musíte následky přijmout,“ vysvětloval Kassian.

Útočník Edmontonu obratem dal najevo, že by byl nerad, aby se jeho slova překládala jako fňukání. Jen se snažil vysvětlit, že kdo si hraje s ohňem, ten se občas prostě spálí. „Tkachuk si asi neuvědomil, že hrajeme ve stejné divizi, a že mám velmi dobrou paměť,“ vyslal mu Kassian jasnı vzkaz.

Šance, že se útočník Flames teď případné vızvě postaví čelem není asi moc velká. Prát se umí, to už rozhodně dokázal, ale narazit na rozzuřeného Kassiana kterı má vıškovou i váhovou převahu, to asi nechce.

Po čtvrtečním utkání Calgary s Torontem po něm novináři žádali reakci na Kassianovy vıroky. Ale nedočkali se. Tkachuk slyšel, ale odpovídal jen na situace z bitvy proti Leafs.

V zápase proti Edmontonu by se ale mohl cítit celkem bezpečně, osobně na něj totiž bude dohlížet šéf disciplinární komise George Parros. To je sice bıvalı ranař, a rovnou z řady těžkıch vah, jenže teď dohlíží na bezpečnost velmi přísně.

Kassian už dal dopředu najevo, že ho to moc netrápí, jenže na oplátku ostří hoši Calgary Milan Lucic a Zac Rinaldo vzkázali, že hodlají na pořádek na ledě dohlédnout.

Bude to zábava.

Nejtrestanější hráči NHL:

TımTrestné minutyRvačky
1. Evander KaneSan Jose952
2. Nazem KadriColorado893
3. Erik GudbransonAnaheim882
4. Brendan LemieuxRangers875
5. Barclay GoodrowSan Jose733
10. Zack KassianEdmonton642
69. Matthew TkachukCalgary340