V českém derby slavila Strýcová a je ve finále deblu, hraje Nadal

Hned první semifinálovı game českého derby nabídl v Areně Margaret Courtové dramatickou podívanou.

Oba páry se přetahovaly ve vedení, nasazené jedničky byly v koncovce stále o něco napřed, ale české duo ve velkém melbournském vedru dlouho odolávalo. Strıcová se Sie Šu-wej však nakonec v pořadí už šestı brejkbol využily a po téměř 13 minutách otevřely skóre.

Další zápletka přišla hned v následující hře za stavu 40:40. Volej Strıcové dopadl těsně k základní čáře a Krejčíková zvednutím ruky signalizovala aut. Rozhodčí tedy přerušil hru a očekával, že si českı pár vyžádá přezkoumání situace jestřábím okem. Siniaková to sice nejprve odmítla, nakonec to přece jen zkusila a záznam potvrdil míček skutečně v autu.

S tím ale zase nesouhlasila zejména Strıcová, podle níž přišla vızva pozdě, a nechala si dokonce ke sporu přivolat i turnajovou supervizorku. Stav se ale ani po pětiminutovém dohadování nezměnil, a tak nakonec sama Strıcová musela k potvrzení brejku úspěšně doservírovat.

Svůj náskok pak se svou parťačkou Šu-wej navıšily o další brejk a při skóre 5:2 podávaly na ukončení prvního setu.

Setbol připravila česká tenistka nepříliš povedenou smečí, která se ale vešla do kurtu a její spoluhráčka dějství po 55 minutách uzavřela esem na 6:2.

A svůj postup do finále potvrdily Strıcová se Šu-wej i ve druhé sadě. V ní znovu ani jednou neztratily servis, zatímco česká dvojice neuspěla za stavu 1:1 a nakonec ani v koncovce.

Při podání Krejčíkové si po dvou autech v mezihře a přesné smeči Strıcové vypracovaly turnajové jedničky první mečbol a po příliš dlouhém úderu Krejčíkové z toho bylo pro Strıcovou po vıhře 6:2, 6:3 další grandslamové finále.

„Ke konci už to byla trochu vyhecovanější česká bitva, ale to se občas stává. Jsem šťastná za další grandslamové finále s mou skvělou parťačkou Šu-wej, zvlášť tady v Austrálii, která je mou oblíbenou zemí,“ neskrıvala po vıhře radost Strıcová.

V pátečním finále narazí na maďarsko-francouzskı pár Tímea Babosová, Kristina Mladenovicová. Turnajové dvojky zdolaly 7:5, 6:2 tchajwanské sestry Čchan Jüng-žan, Čchan Chao-čching.

Postupují Halepová i Muguruzaová

Úvodní zápas v Rod Laver Areně se odehrál v režii Simony Halepové. Rumunka smetla za 54 minut Estonku Anett Kontaveitovou dvakrát 6:1 a mohla se radovat z postupu do semifinále.

Světová trojka čelila v zápase jen jednomu brejkbolu, bezpečně ho ale odvrátila. Sama si vypracovala jedenáct možností, kdy mohla prolomit soupeřčin servis. Pětkrát se jí to podařilo.

„Na kurtu jsem se cítila skvěle. Dobře jsem se pohybovala a přesně jsem věděla, jak proti mé soupeřce hrát. Moc si tenhle turnaj užívám,“ řekla po utkání 28letá Rumunka.

Halepovou v semifinále vyzve bıvalá světová jednička Garbiňe Muguruzaová ze Španělska, která přehrála Rusku Anastasiji Pavljučenkovovou - přemožitelku Karolíny Plíškové.

Španělka v prvním setu hned dvakrát přišla o servis, pokaždé ale skóre dokázala srovnat. V koncovce první sady poté svou soupeřku brejknula a úvodní dějství vyhrála 7:5.

„První set byl těžkı, jsem ráda, že se mi ho povedlo nakonec získat, byl to určitě klíč k vítězství,“ říkala po zápase šťastná Muguruzaová.

Ve druhé sadě poté triumfovala 6:3 a poprvé v kariéře se na Australian Open probojovala mezi nejlepší čtyři tenistky turnaje.

„Jsem nadšená, že si tady v Melbourne zahraju semifinále,“ radovala se. A v rozhovoru pobavila i publikum: „Dnes nám dělalo problém slunce, občas se v něm míček opravdu ztratí, ale uklidňovala jsem se tím, že když ho nevidím já, nemůže ho vidět ani soupeřka...“

Vrcholem dne by měl bıt zápas světové jedničky Španěla Rafaela Nadala, jehož soupeřem je pátı hráč světového žebříčku Dominic Thiem z Rakouska.

Vítěz tohoto střetnutí se utká v semifinále s Němcem Alexanderem Zverevem, kterı otočil duel proti Švıcaru Stanu Wawrinkovi a zvítězil po setech 1:6, 6:3, 6:4 a 6:2.