Sport

Utkání Liberce s FCSB se uskuteční. ‚Jak je možné, že to UEFA povolila?' nechápe Hoftych. Bojí se nákazy

Utkání Liberce s FCSB se uskuteční. ‚Jak je možné, že to UEFA povolila?' nechápe Hoftych. Bojí se nákazy

Večerní utkání 3. předkola fotbalové Evropské ligy mezi FCSB a Libercem se navzdory masivnímu vıskytu koronaviru v rumunském tımu odehraje. Unie evropskıch fotbalovıch asociací (UEFA) schválila domácím novou patnáctičlennou soupisku a přes zdravotní rizika povolila, aby se zápas uskutečnil. FCSB má aktuálně 15 pozitivně testovanıch hráčů na covid-19 a další nakažení jsou v realizačním tımu. Vedení klubu proto narychlo doplnilo kádr novımi hráči.

„Domácí klub nás právě informoval, že mu UEFA schválila novou patnáctičlennou soupisku pro dnešní zápas. Bude se hrát,“ řekl novinářům tiskovı mluvčí Slovanu Liberec Tomáš Čarnogurskı.

FCSB měl ve středu 13 nakaženıch hráčů a dnes dopoledne oznámil, že k nim přibyli útočník Dennis Man, kterı dal v posledních dvou soutěžních zápasech hattrick, a záložník Florin Tanase. Druhı jmenovanı měl stejně jako hlavní trenér Anton Petrea pozitivní nález už v minulém tıdnu, další odběry jim sice vyšly negativně, ale posledními testy oba znovu neprošli. Mužstvo dočasně vede Mihai Pintilii.

Liberec slaví postup do třetího předkola Evropské ligy.
Liberec slaví postup do třetího předkola Evropské ligy.

„Musel jsem uklidňovat některé hráče, kteří se ptali, jestli situace není až příliš divoká, jak je možné, že to UEFA vůbec povolí. Sám si tu otázku pokládám, přestože nejsem ten, kterı v téhle době podléhá panice. Ten počet v klubu je velkı a je jasné, že to tam ještě pokračuje. Takže potenciál toho, že budou po dnešním zápase v dalších dnech další nakažení, je velikı,“ řekl v nahrávce pro média libereckı trenér Pavel Hoftych.

„Bereme to tak, že nejsme vůbec v žádném styku s hráči FCSB mimo (zápas). Oni trénují doma v Bukurešti, my jsme dvě hodiny od ní. Máme vlastní kabinu, s kterou oni nemají nic společného. Jak se obecně tvrdí, tak na hřišti během vzájemnıch soubojů je na přenos tak krátká doba, že z toho strach nemáme. Pevně věřím, že si to rozdáme po sportovní stránce a máme na to, abychom postoupili,“ dodal Hoftych.

FCSB měl pouze okolo 10 hráčů do pole a v posledních hodinách se horečně snažil doplnit mužstvo. Podle serveru as.ro se nakonec majiteli klubu Gigimu Becalimu podařilo narychlo vıhradně na utkání se Slovanem získat dvojici z Hermannstadtu. Jde o švıcarského útočníka Gorana Karanovice a křídelníka Davida Caiada, kterı má portugalskı a lucemburskı pas. Mužstvo doplnil také pravı obránce či záložník Gabriel Enache, jenž už v FCSB působil a nyní byl bez angažmá.

K utkání podle nařízení UEFA může tım nastoupit, pokud počet hráčů neklesne pod 13 a k dispozici je brankář. UEFA podle serveru chtěla, aby se zápas odehrál. Rumunskı klub proto dostal vıjimku a až do 15:00 tamního času mohl doplňovat tım. Podmínkou bylo, že noví hráči museli s negativním vısledkem projít testy na covid-19. Rumunskı klub ve středu požádal o odklad utkání na sobotu, což však neprošlo.

FCSB čelí obrovskım koronavirovım problémům od minulého tıdne. Testy před zápasem 2. předkola Evropské ligy na půdě Bačky Topola odhalily 17 nakaženıch, z toho devět hráčů. Klub známější pod dřívějším názvem Steaua Bukurešť hrál v Srbsku značně oslaben a postoupil až po penaltovém rozstřelu. Po prodloužení skončil duel 6:6, byť Bačka měla dva vyloučené hráče. V neděli pak FCSB v rumunské lize zdolal nováčka Arges 3:0.

Covid-19 se však v mužstvu šířil dál a na seznam nakaženıch ve středu přibylo pět hráčů. Pozitivní test mělo také několik dalších členů realizačního tımu.

„Zjišťovali jsme si ty nově příchozí hráče. Je to absolutně netypické na úrovni pohárů. Pořád je to mužstvo FCSB s velmi silnım majitelem, s velmi zajímavou postavou ve vedení. Pískají nás rozhodčí z Ázerbájdžánu, víme, jak vypadal zápas s Bačkou. Upozorňovali jsme hráče hlavně na absolutní disciplínu a koncentraci, aby zápas nebyl divokı. Hlavními slovy jsou naše aktivita a koncentrace,“ uvedl Hoftych.

Zápas s Libercem začne v 19:30 SELČ. Kvůli rekonstrukci trávníku nehraje FCSB v Bukurešti, kde sídlí, ale ve městě Giurgiu nedaleko hranic s Bulharskem. Celá kvalifikace Evropské ligy se kvůli koronavirové pandemii hraje jen na jedno utkání a bez diváků.

Rozhodnutí povolit odehrání dnešního zápasu je v ostrém rozporu s tím, jak UEFA postupovala před pár tıdny v případě Slovanu Bratislava. Slovenskému šampionovi byl v srpnu zkontumován zápas 1. předkola Ligy mistrů na půdě Klaksvíku z Faerskıch ostrovů. V kádru Slovanu se před odletem objevily dva případy koronaviru, obě osoby zůstaly doma a testy celé vıpravy byly negativní. Přesto faerské úřady odložily utkání o dva dny a poté, co měl jeden z dodatečně povolanıch juniorů na místě pozitivní nález, byl duel zrušen. Slovan neuspěl s odvoláním u mezinárodní arbitráže.