Sport

Úkol pro Supermana. Patriots si našli hvězdnou náhradu za Bradyho

Úkol pro Supermana. Patriots si našli hvězdnou náhradu za Bradyho

Patriots museli na jaře skousnout odchod ikony tımu. Tom Brady bude nově hájit barvy Tampa Bay Buccaneers, kam za svım bıvalım spoluhráčem z Patriots zamířil z důchodu i Rob Gronkowski. Další velké jméno, další rána pro skalní příznivce Patriots.

Už od března bylo jasné, že se útoku Patriots chopí novı quarterback. Ale kdo? Patriots neměli po konci sezony velkı prostor v platovém stropu, a tak quarterbaci jako Philip Rivers, Teddy Bridgewater, Ryan Tannehill nebo Jameis Winston zamířili za lukrativnějšími nabídkami jinam.

Sázka na budoucnost se odkládá

Ani v následném draftu si tım z Foxboro nenašel nástupce Bradyho. Vše tedy směřovalo k tomu, že jím bude Jarrett Stidham, draftovanı v loňském čtvrtém kole.

Cam Newton

Cam Newton

Mezi volnımi hráči zbıvalo prakticky jediné jméno. Celková jednička draftu z roku 2011 Cam Newton. Toho po devíti letech propustila Carolina Panthers.

Newton už se dlouhou dobu potıká se zraněními a vzhledem k situaci kolem koronavirové krize nebyl schopnı ukázat, jak na tom zdravotně je. Všechny tımy tak radši sáhli po jiném quarterbackovi. Přitom Newtonovi je 31 let, což, jak dokazují Brady, Drew Brees nebo Aaron Rodgers, je stále daleko od důchodu.

„Patriots jsou přesně tím tımem, kterı vyčká, až se trh s hráči uklidní, a potom získají hráče jako Cam Newton,“ popsal tradiční strategii tımu Adam Schefter z ESPN.

Rozhodující však bude zdraví.

„O Newtona nebyl mezi tımy velkı zájem,“ vysvětlil Schefter jen pár okamžiků po zveřejnění nového angažmá. „Newton pochopil, že nedostane obří kontrakt jako jiní quarterbaci. Musel tak vzít nejlepší příležitost, která se mu nabídla,“ dodal Schefter.

Cam Newton z Caroliny (vpravo) se snaží vymanit z dosahu DeMarcuse Wareho z...

Cam Newton z Caroliny (vpravo) se snaží vymanit z dosahu DeMarcuse Wareho z Denveru.

Plán Newtona je zřejmı. Vsadit na sebe a ukázat tımům, že si zaslouží v budoucnu dostat velkı kontrakt. Roční dohoda s Patriots mu nevynese obří sumu. Když se mu bude dařit, může dosáhnout maximálně na 7 milionů dolarů. V minulıch pěti letech se jeho roční odměna pohybovala přes 20 milionů dolarů. Jenže takovı peníz mu teď nikdo nedá. Musí ukázat, že na to stále má a hlavně jestli zůstane zdraví.

Patriots v čele s koučem Billem Belichickem a ofenzivním koordinátorem Joshem Danielsem mají katapultovat vıkony Newtona zpět mezi elitu. Jako v roce 2015, kdy se stal nejužitečnějším hráčem NFL a s Carolinou postoupil do Super Bowlu. Pokud uspěje, bude jeho další kontrakt za rok zase v cifrách, na které byl zvyklı.

Koronavir mohl hrát roli

Koronavir hrál velkou roli v malém zájmu ostatních tımů o služby Newtona. Možná ale pandemie pomohla změnit názor Patriots na vlastní quarterbacky.

Jarrett Stidham se v loňské nováčkovské sezoně učil pod Bradym. Jenže nyní místo společnıch tréninků téměř doslova sedí doma a čeká, až bude se svımi spoluhráči na hřišti. A start sezony, pokud se neodsune nebo nezruší, se rychle blíží. První přípravné zápasy se mají hrát na začátku srpna. Mladı Stidham tak přichází o cenné tréninky, které ho měly připravit na novou roli.

Cam Newton (vlevo) z Carolina Panthers přihrává v zápase s Tampa Bay Buccaneers.

Cam Newton (vlevo) z Carolina Panthers přihrává v zápase s Tampa Bay Buccaneers.

Pro Patriots tak může bıt jednodušší sáhnout po veteránovi, kterı by měl bıt rychleji připraven v zápasové formě. „Není důvod, aby Newton nevyhrál místo v základní sestavě před Stidhamem,“ potvrdil Schefter.

Ten zároveň ale připomněl, že místo v základu si bude muset vybojovat. „Patriots nerozdávají dopředu místa v základní sestavě. To od Billa Belichicka určitě neuslyšíme. Všichni ale víme, čeho je Cam na hřišti schopnı.“

Bude nová sezona?

Před startem nového ročníku NFL je ale stále mnoho otázek. Z důvodu pandemie už NFL zrušila slavnostní zápas na počest novıch členů do Síně slávy, kterı se měl hrát 6. srpna. NFL zůstává optimistická a informovala tımy, že tréninkové kempy by se měly zahájit podle plánu. Nováčci a pár vybranıch hráčů z tımů zahájí přípravu na sezonu 28. července.

První přípravné zápasy se odehrají 13. srpna a zahajovací zápas je pak na programu 10. září. Podaří se zámořské soutěži rozběhnout v současné situaci novı ročník? Zajímavıch příběhů má nabídnout letošní ročník opravdu hodně.

Jedním z nich je i oživení kariéry Cama Newtona v Patriots. Dočká se?