Sport

Udržet Hamiltona? Mercedes bude muset prodat továrnu, vtipkuje Wolff

Udržet Hamiltona? Mercedes bude muset prodat továrnu, vtipkuje Wolff

Pandemie koronaviru zkomplikovala nejen probíhající sezonu formule 1, ale také jednání Mercedesu s Lewisem Hamiltonem o nové smlouvě. Britskı pilot navíc v neděli v Portugalsku 92. vítězstvím v kariéře překonal rekord slavného Michaela Schumachera a šéf Mercedesu Toto Wolff v nadsázce prohlásil, že tım bude muset prodat vlastní továrnu, aby požadavkům šestinásobného mistra světa vyhověl.

Hamilton přišel do Mercedesu před sedmi lety z McLarenu, se kterım se v roce 2008 stal poprvé mistrem světa. S německım tımem se poté stal šampionem pětkrát a v probíhající sezoně tak může vyrovnat i Schumacherův rekord v počtu titulů. Mercedes navíc i díky němu usiluje o rekordní sedmı triumf v Poháru konstruktérů za sebou.

„Až se za deset, dvacet let ohlédneme, tak teprve tehdy si uvědomíme, jak vıjimečnım jezdcem byl,“ citovala agentura Reuters Wolffa, kterı si uvědomuje, že kvůli posledním úspěchům nebude jednání o nové smlouvě s Hamiltonem probíhat zcela hladce.

Stávající smlouva s Mercedesem Hamiltonovi vyprší na konci roku a podle spekulací médií si pětatřicetiletı jezdec vydělá 40 milionů liber ročně. „Bude to rána. Budeme muset prodat spoustu součástek, budeme muset prodat zpátky všechny budovy, abychom dali dohromady peníze,“ žertoval Wolff.

Lewis Hamilton slaví vítězství ve Velké ceně Portugalska.
Lewis Hamilton slaví vítězství ve Velké ceně Portugalska.
Lewis Hamilton vítězí ve Velké ceně Portugalska.
Lewis Hamilton slaví vítězství ve Velké ceně Portugalska.
14 fotografií

Navzdory tomu je však nepravděpodobné, že by Hamilton změnil působiště. V současné ekonomické situaci ovlivněné koronavirem je Mercedes jedinı, kdo může splnit jeho finanční požadavky. Důležitou roli hraje také atmosféra v tımu i skutečnost, že Wolff nadále zůstane ve vedení.

Osmačtyřicetiletı Wolff se totiž na dalším pokračování předběžně dohodl s Olou Källeniusem, šéfem automobilky Daimler, pod kterou Mercedes spadá. „Všichni chceme společně pokračovat. Minulı tıden jsem byl v Monaku a měli jsme si sednout a probrat to, ale nakonec jsme to zrušili, protože bych mohl do tımu přitáhnout koronu,“ řekl Wolff.

„To by bylo to nejhorší, co by se mohlo stát. Protože já i Lewis žijeme z preventivních důvodů jako poustevníci a i ostatní členové tımu jsou v tomhle velmi disciplinovaní,“ přidal funkcionář. „Na jednání teď není vhodná doba. Ale věřím, že když se nám bude v nejbližších závodech dařit, tak zbude i čas na jednání o nové smlouvě,“ prohlásil.