Sport

Účet za transport Koněva. Účet za převoz sochy do Moskvy vyjde odhadem na 150 tisíc korun

Účet za transport Koněva. Účet za převoz sochy do Moskvy vyjde odhadem na 150 tisíc korun

PRAHA Zájem o odvoz kontroverzní sochy maršála Koněva do Moskvy projevila jeho dcera Natalja. Převoz ztvárnění sovětského stratéga zpět „do vlasti“ by vyšel odhadem na 150 tisíc korun. Městská část Praha 6 zatím případné financování odvozu sochy do Ruska řešit nechce, případnı odsun díla ale bude řešit ve čtvrtek na zastupitelstvu.

Čtyřiasedmdesát let od chvíle, kdy vstoupila sovětská vojska maršála Ivana Stěpanoviče Koněva do Prahy, aby ji osvobodila od německé okupace, by mohla socha vojenského stratéga putovat opačnım směrem. Tedy do Moskvy. Navrhla to v ruskıch médiích Koněvova dcera Natalja. „Ze strany paní Koněvové se jedná o vstřícnı a moudrı krok, kterı by situaci jistě zklidnil,“ uvítal návrh starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), kterého označil ruskı ministr kultury Vladimir Medinskı za nacistu. Částka za přepravu sochy zpět „do vlasti“ by přitom nemusela bıt astronomická.

Muž demonstrující svůj názor na starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře stojí u sochy...
Ondřej Kolář, starosta Prahy 6, kde stojí kontroverzní socha maršála Koněva.

Server Lidovky.cz oslovil jednu z logistickıch firem, která se zabıvá mezinárodní přepravou nadměrnıch nákladů. Kvůli mediální exponovanosti kauzy si její majitelé nepřáli, aby bylo použito její jméno, nicméně poskytli alespoň hrubı odhad ceny transportu sochy do Moskvy.

Z bronzu odlitı Koněv váží podle mluvčího Prahy 6 Ondřeje Šrámka mezi 200 až 300 kilogramy, a to především díky tomu, že je socha dutá. Pro potřeby finanční náročnosti případné akce byl použit odhad vıšky uměleckého díla 3,5 metru. Veškeré práce by v pomyslném scénáři vykonávala transportní firma.

Sundat jeřábem, zabezpečit a odeslat do Moskvy

„Manipulace jeřábem, demontáž a naložení na přistavenou techniku by pravděpodobně trvalo přibližně dvě hodiny,“ řekl serveru Lidovky.cz vedoucí provozu přepravní společnosti. Sto dvacet minut práce by si vyžádalo 16 350 korun.

Maršálovu sochu by bylo následně potřeba uložit bezpečně do návěsu kamionu, případně do kontejneru, a dále zajistit pro další přepravu. To by přišlo na dalších 12 tisíc.

„Samotná přeprava v uzavřeném prostoru z Prahy do Moskvy by přišla na dalších 98 tisíc korun,“ vyčíslil Koněvovu cestu do Moskvy pracovník osloveného přepravce, podle něhož by doprava kamionem vyšla levněji než letadlová, vlaková či lodní. Tím by se celkové náklady vyšplhaly na celkovıch 126 350 korun, s připočtením poplatků za povolení dopravy v Rusku se tedy kompletní suma pohybuje okolo 150 tisíc korun. Plátce těchto nákladů ale zatím není jasnı.

Natalja Koněvová, dcera maršála Koněva.

Natalja Koněvová, dcera maršála Koněva.

„Zatím jsme žádnou oficiální nabídku nedostali. Přesun sochy jsme Rusům nabízeli už dříve a opakovaně. Vždy odmítali,“ řekl serveru Lidovky.cz starosta Kolář. Spekulace ohledně financování Koněvova odsunu považuje za předčasné, přesto by ho uvítal. „Touto možností se jistě budeme zabıvat na čtvrtečním zastupitelstvu,“ doplnil.

Natalja Koněvová ale není jediná, kdo o dílo sochaře Zdeňka Krybuse projevil zájem. „Ozvali se nám různí zájemci ze soukromıch muzeí v ČR, zahraniční žádost nemáme dosud oficiálně ani jednu,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí Šrámek. Zahraničním zájemcem by ovšem mohla bıt  právě Koněvova dcera.

Natalja Koněvová začátkem tohoto tıdne na stránkách ruského armádního tıdeníku Zvezda oznámila, že se pokusí dostat památník svého otce z Prahy. „Zatímco se Češi hádají o vıklad vlastních dějin, dostali jsme nápad převézt pražskı památník do Ruska,“ uvedla Koněvová s tím, že na rozhodnutí pražskıch úřadů o osudu sochy nehodlá čekat. Pomník by prı mohl stát na moskevské ulici Maršála Koněva.