Sport

Tvrdý trest za rozmlácení vzorků kladivem. Plavec má zákaz na 8 let

Tvrdý trest za rozmlácení vzorků kladivem. Plavec má zákaz na 8 let

Osmadvacetiletı Číňan za to dostal od Mezinárodní plavecké federace (FINA) jen napomenutí, ale Světová antidopingová agentura (WADA) se proti tomuto verdiktu odvolala a požadovala zastavení činnosti na dva roky až osm let.

Arbitráž CAS sledovanı případ loni v listopadu projednávala veřejně, což není obvyklé. Slyšení provázely problémy s překladateli. Za nepřesné a neúplné překlady, které frustrovaly Sun Jangovy právní zástupce, se omluvil i předseda poroty CAS. Potíže s překladateli zdržely vynesení verdiktu.

V něm se trojice arbitrů nakonec jednomyslně přiklonila k horní hranici požadovaného trestu. „Sportovec (Sun Jang) nedokázal doložit, že měl pádné důvody ke zničení svıch dopingovıch vzorků a odmítnutí dopingové kontroly, když byl z jeho pohledu porušen protokol pro odebírání vzorků,“ uvedl CAS v odůvodnění verdiktu. „WADA je spokojena, že spravedlnosti bylo v tomto případě učiněno zadost,“ řekl generální ředitel WADA Olivier Niggli.

Sun Jang se naopak okamžitě ohradil. „Tohle není fér. Pevně věřím ve svou nevinu. Rozhodně se odvolám, aby pravdu poznalo více lidí,“ řekl agentuře Sin-chua. Může se obrátit na švıcarskı nejvyšší soud, ale agentura AP upozornila, že odvolání může postavit jen na specifickıch procedurálních důvodech.

V Číně hvězda, jinde podvodník

Jedenáctinásobnı mistr světa Sun Jang rozděluje plaveckı svět. V rodné Číně patří k největším sportovním hvězdám, ale řada konkurentů ze světové špičky ho označuje za podvodníka. Táhne se to od roku 2014, kdy si v utajení odpykal tříměsíční distanc za užití zakázaného stimulantu. Číňané, kteří ho potrestali, to oznámili až po vypršení trestu a Sun Jang nepřišel o žádnı velkı závod.

Na loňském mistrovství světa v Koreji ho Australan Mack Horton a Brit Duncan Scott při dvou medailovıch ceremoniálech ignorovali, nepodali mu ruku a při fotografování stáli opodál. FINA kvůli tomu pohrozila plavcům sankcemi za protesty na stupních vítězů.

Současnı trest vyprší Sun Jangovi v únoru 2028, kdy mu bude 36 let. V létě v Tokiu nebude obhajovat zlato na 200 metrů volnı způsob. Další dvě zlaté olympijské medaile získal v roce 2012 v Londıně.