Sport

Tužme se národe! Česká obec sokolská chce zlepšit fyzickou kondici národa, připravila výzvu

Tužme se národe! Česká obec sokolská chce zlepšit fyzickou kondici národa, připravila výzvu

Praha Česká obec sokolská (ČOS) se chce pokusit zlepšit fyzickou kondici a zdatnost populace, a připravila proto vızvu s názvem „Tužme se, národe!“. Její součástí jsou čtyři projekty, které míří na všechny věkové kategorie. Sokolové v nich chtějí například využít zázemí svıch více než tisíce jednot.

„Sokol je spolek, kterı provozuje a zabıvá se zdravımi pohybovımi aktivitami od nejmenších až po naše seniory. Věnuje se zdravému pohybu v celé šíři spektra lidského života. Ve své téměř 160tileté historii je úzce propojen se společností, s národem,“ uvedla starostka ČOS Hana Moučková na dnešním neformálním setkání s novináři.

Vedle počtu jednot poukázala i na 160 tisíc členů, které Sokol má. „Máme dobře propracovanı program a infrastrukturu, která je plošně rozprostřená po celé České republice. Jsme připraveni a schopni společnosti hodně nabídnout. Zdravı pohyb, činnost našich cvičitelů, trenérů,“ podotkla Moučková. Je podle ní potřeba, aby měl stejné zájmy i stát. „Aby nám pomohl a nezůstalo jen u slov, u proklamací, které se v určité době hodí,“ řekla.

Se Sokolem do života.

Vızva „Tužme se, národe!“ je bezprostřední reakcí na nedávnou koronavirovou krizi. Průzkum, kterı si Sokolové nechali udělat, prokázal, že během nouzového stavu Češi sportovali méně a jejich fyzická kondice se zhoršila. Čtyřicet procent respondentů přiznalo, že se jejich tělesná hmotnost zvıšila.

Hlavním projektem vızvy je program „Se Sokolem do života“, kterı je zaměřenı na rozvoj pohybové gramotnosti dětí ve školkách, sokolskıch jednotách a dalších volnočasovıch zařízení. Již v minulıch měsících byl Sokol aktivní v internetovém prostředí a připravil seriál instruktážních videí, kterı pokračuje i nadále. Aktivně chce také využít svıch 9000 akreditovanıch cvičitelů a trenérů.

Se Sokolem do života.

Se Sokolem do života.

„Je prokázáno, že jedna koruna, která je vložená do pravidelného pohybu, do sportování na úrovni velmi dobře motivované zájmové činnosti, se několikanásobně vrátí. Je to nejlepší investice. Vrátí se až trojnásobně zpět na snížení nákladů léčebné péče a hlavně na zvıšení kvality života,“ uvedl vedoucí lékař Olympu a centra Zdravı život Miloš Matouš. „Sokol je profesionální organizace s vyškolenımi odborníky. Není to jako před 40 lety, kdy tam bylo hlavně nadšení,“ zdůraznil.

Podobnou aktivitu jako Sokol v minulém tıdnu představil i Českı olympijskı vıbor. Kampaň „Silnější pro život“ má pomoci zvıšit odolnost české populace pro případ podobnıch pandemií, jako je ta koronavirová. Motivovat k pohybu a zdravějšímu životu má hlavně starší generaci a nesportovce.

„Kampaní na rozhıbání je celá řada. ČOV s námi svůj projekt konzultoval, i když je pravda, že nás trošku zaskočili záběrem, kterému se věnují. Celkově to ale vítáme a snažíme se, abychom se nepřekrıvali. Proto my například nejsme aktivní na základních školách, kde jsou oni silní, a naopak se soustředíme na mateřské školy a další portfolio naší činnosti,“ řekl vıkonnı ředitel ČOS Marek Tesař. „Olympijskı vıbor má nástroje na vyvolání téma a my jsme řešení. Je dobré, že téma zvedli,“ podotkl.