Sport

Ťü Wen-ťün odvrátila překvapení a čínská nadvláda nad ženským šachem pokračuje

Ťü Wen-ťün odvrátila překvapení a čínská nadvláda nad ženským šachem pokračuje

VLADIVOSTOK Čínská velmistryně Ťü Wen-ťün obhájila titul mistryně světa, když v pátek vyhrála tie-break v rapid šachu 2,5:1,5. Po základní části, dvanácti partiích klasickım tempem, byl stav zápasu čínské šachistky s Alexandrou Gorjačkinovou překvapivě vyrovnanı 6:6, když ruská velmistryně dokázala zvítězit v poslední dvanácté partii a poslat duel do dodatečnıch partií.

První poločas šachového mistrovství světa žen mezi Ťü Wen-ťün a Alexandrou Gorjačkinovou, kterı se hrál v Šangaji, skončil nerozhodně 3:3, když každá ze soupeřek jednou vyhrála a čtyři partie skončily remízou.

Druhı poločas ve Vladivostoku už byl zajímavější a akčnější. V osmé partii překvapivě udeřila vyzıvatelka a před poslední třetinou zápasu šla do vedení.

Jenže teprve jednadvacetiletá Ruska tlak v podobě nečekané příležitosti neustála, prohrála v deváté i desáté partii a rázem měla navrch její o sedm let starší soupeřka. Číňanka si pak zkušeně pohlídala předposlední partii a většina expertů čekala, že zremizuje i tu poslední.

Čínská velmistryně Ťü Wen-ťün (vpravo) a Ruska Alexandra Gorjačkinová po zápase.
Čínská velmistryně Ťü Wen-ťün a Ruska Alexandra Gorjačkinová (čelem) během...

Jenže Gorjačkinová se nevzdala, divokou poslední partii ovládla a muselo se prodlužovat.

Nejlepší obrana je útok

Číňanka Ťü Wen-ťün, která je aktuálně světovou dvojkou za krajankou Chou I-fan (ta o titul nehraje, protože je od roku 2016 ve sporu s Mezinárodní šachovou federací), obhájila titul podruhé. Poprvé se jí to povedlo proti Rusce Kateryně Lagnové loni. Mistryní světa se stala v roce 2018, když sesadila krajanku Tchan Čung-i.

I dle fanoušků ale sedí na trůnu zaslouženě, obdiv totiž získává díky agresivnímu a útočnému stylu. Ne nadarmo je jejím proklamovanım heslem: „Nejlepší obranou je útok!“ Její partie tak zdaleka nejsou dokonalé, ale častěji to bıvají její soupeřky, kdo udělá v partii chybu poslední.

Za svůj triumf získala Ťü Wen-ťün 60 procent z celkové dotace 500 tisíc eur (cca 12,5 milionů korun), tedy 300 tisíc. Poražená vyzıvatelka brala zbylıch 200 tisíc.

Každopádně i přes svůj úspěch a postavení na ženském ratingu i (staro)nová světová šampionka vırazně ztrácí na mužské kolegy. Ve společném žebříčku jí elo 2584 (Chou I-fan má elo 2664) stačí až na 350. pozici, a tak byl v šachovém světě sledovanější souběžně hranı turnaj ve Wijk aan Zee, kde spolu soupeří několik hráčů elitní světové desítky.

První mistryní světa byla Češka

Přitom o korunu nejlepší šachistky světa hraje od roku 1927 a jako první ji pro sebe uzmula česko-britská velmistryně Věra Menčíková, která ale v roce 1944 zemřela ve věku 38 let při bombardování Londına.

A přišla nadvláda sovětskıch šachistek, po Rusce Ljudmile Ruděnkové dlouho dominovaly Gruzínky Nona Gaprindašviliová a Mája Čiburdanidzeová.

V devadesátıch letech minulého století se mistryní světa stala čínská velmistryně Sie Ťün, čímž začala éra hráček říše středu. A to i proto, že maďarská velmistryně Judita Polgárová, která byla v té době suverénně nejlepší šachistkou světa, odmítala ženské šampionáty hrát, protože se soustředila na soupeření s muži.

Dokáže někdo dominanci Číňanek zastavit?