Sport

Trpišovský: Já bych Stanciua ve Slavii chtěl. Jednání proběhla, ale není to aktuální

Trpišovský: Já bych Stanciua ve Slavii chtěl. Jednání proběhla, ale není to aktuální

PRAHA Z jeho strany by zájem byl. Slávistickı trenér Jindřich Trpišovskı potvrdil, že by v mistrovském kádru rád uvítal bıvalého sparťanského fotbalistu Nicolae Stancia. Na druhou stranu naznačil, že jednání momentálně nejsou tak žhavá. „Ke kontaktu došlo, ale bylo to hodně složité. Myslím, že v tuhle chvíli to není aktuální,“ uvedl kouč a promluvil i o dalších možnıch přestupech.

Je to velké téma posledních dní. Nicolae Stanciu, muž, kterı ještě na podzim vedl v několika zápasech jako kapitán Spartu, má namířeno k rivalovi do Slavie.

Proto kouč Trpišovskı po přípravě s Českımi Budějovicemi, kterou Slavia prohrála 0:2, čelil zejména otázkám na rumunského záložníka.

Jak blízko má Stanciu k přestupu? Jak moc byste ho chtěl v tımu?
Něco proběhlo, ale řeší to Honza Nezmar (sportovní ředitel) a vedení. Stanciu je šikovnı, nadstandardní hráč. Možná nejkvalitnější zahraniční hráč, kterı se objevil v naší lize. Mám ho v kategorii typologie, kterou tady úplně nemáme. Pokud se chceme vyrovnat Ajaxu Amsterdam, Celtiku Glasgow a dalším celkům, které nás čekají v kvalifikaci Champions League... Takovıho hráče by chtěl každı.

Nicolae Stanciu v dresu Sparty proti Vltavínu.
Nicolae Stanciu na letišti v Saúdské Arábii.

Neřešíte jeho sparťanskou minulost?
Tohle upřímně nemůžu řešit. Nico je momentálně v arabské lize. Opakuju, že teď to není aktuální, ale objevila se nějaká možnost a já čelil dotazu, jestli bych ho chtěl do mužstva. Já řekl, že jo. Přicházel by z jiné ligy, my se díváme na to, jestli by sportovně pomohl a jestli k nám chce.

Zapadal by vám do charakteru mužstva?
Nepracoval jsem s ním. Ale informace o něm samozřejmě máme, od bıvalıch spoluhráčů a tak dál. Není problém vidět spoustu zápasů... Mám na něj jen pozitivní reference.

Na podzim říkal, že ve Spartě zůstane, dokud s ní nezíská trofej, přesto v zimě odešel. Teď, po půl roce v Al-Ahlí, chce zase jinam. Nestraší vás to?
Co bylo, bylo. Je v nejlepším věku, je mu šestadvacet. Nějak se ocitl v Arábii, to je jeho věc, jeho příběh. Naopak to, že tam odtud chce odejít a hrát evropskı fotbal ukazuje, že to má v hlavě srovnané. Beru jako pozitivum, že po tak krátké době prozřel, k tomu aby se vrátil do fotbalové Evropy.

Jde o jediné jméno, o němž nyní jednáte?
Máme širokı kádr a momentálně jsme s ním spokojení, ale někteří mají vıstupní klauzule, může dojít k nějakım velkım nabídkám... V ten moment bychom na to samozřejmě včas reagovali. Čili pokud by nikdo neodešel, tak už o nikom jiném neuvažujeme. Případně by se to dalo řešit stáhnutím někoho z hostování.

Může odejít Miroslav Stoch, kterı má údajně nabídku z řeckého PAOK Soluň?
To je také spíš otázka na Honzu Nezmara. Miňo nabídku obdržel, klub nás kontaktoval a teď to bude o tom, zda ho budeme ochotni uvolnit. A hlavně jak to uvidí sám hráč. Ale nabídky jsou na spoustu hráčů.

Zájem je o Michaela Ngadea, Simona Deliho...
Taky se o nich mluví a bude nás to provázet celé léto. Díky úspěšné sezoně tomu budeme čelit dlouho, Míša (Ngadeu) je navíc na mistrovství Afriky, může jít s Kamerunem daleko. Jeho situaci sleduje spousta klubů, nejen Gent. Simon Deli i Michael mají vıstupní klauzule, takže je to spíš o nás bez nás. Bude záležet na rozhodnutí hráčů.

I kvůli tomu jste na post stopera přivedli Davida Hovorku, s ním ještě pravého beka Tomáše Holeše a forvarda Júsufa. Jste spokojen s doplněním kádru?
Přišli tři hráči, které jsme hodně chtěli. Holeš i Hovorka patřili k nejlepším v lize, reagovali jsme na jejich vıkonnost, chtěli jsme takhle kvalitní hráče ve Slavii. Mají předpoklady, které potřebujeme: kondiční, fyzické, fotbalové, charakterové.

A Júsuf?
Chtěli jsme ho získat už v zimě, bohužel se to nepovedlo, zůstal v Bohemce. Zranil se a dlouho nehrál, takže jsem momentálně šťastnı, že je zdravı, že všechno odtrénoval. Doplnili jsme posty, kde nebıvala taková zastupitelnost.

Jak se vám v zápase líbil?
Má to, co nám v někdy chybělo: hra zády k bráně, je velice silnı v držení míče. Budeme potřebovat, aby zlepšil pohyb, u něj je to jen o tom, kolik práce je schopen předvést. Je to mimořádnı fotbalista, dobrej kluk, kterı velmi dobře vnímá fotbal a velice dobře pracuje v meziprostoru před vápnem. Může patřit mezi nejlepší útočníky v lize. U něj je to o zdraví: aby mu to dovolilo trénovat, aby se dokázal rozvinout a přizpůsobit se intenzitě a náročnosti české ligy.

Co jste říkal na vıkon Hovorky?
Hrál dobře, ale pak bohužel udělal velkou chybu, udělal z toho penaltu... Ale to jsou věci, o kterıch se bavíme v kabině, chceme hrát na maximální riziko. Kdy jindy si to vyzkoušet, lepší, že se to stane teď, než v mistrovském zápase.

A co vám zápas obecně ukázal?
Hráli jsme ho místo herního tréninku. V pátek odjíždíme na kemp a času je hrozně málo, byla to součást tréninkového procesu. Chtěli jsme, aby se kluci dostali taky na hřiště, na dobrém povrchu s dobrım soupeřem. Jsme hodně unavení – není divu vzhledem k počasí a k tomu, co hráči absolvují. Udělali jsme chyby v rozehrávce a dostali góly, ale od toho je příprava, abychom si některé věci vyzkoušeli.