Sport

Trochu jiná Plzeň než dřív. Necúvaj. Prepínaj, slyší Limberský a spol.

Trochu jiná Plzeň než dřív. Necúvaj. Prepínaj, slyší Limberský a spol.

Zkušená trojka Limberskı, Řezník a Kovařík kráčí rovnou pod hotel Elba, aby na chvíli zrelaxovala v ledové vodě Středozemního moře. Naučili se, že tak rychleji mizí únava.

„Mělo to šťávu. To mě těší,“ pochvaluje si trenér Adrian Guľa, když odchází ze hřiště v Esteponě. Právě tady, hodinku jízdy od Málagy, se připravuje fotbalovı vicemistr na sezonu.

Jak to vlastně vypadá? Upřímně, trochu jinak než dřív. Především je na hřišti slyšet slovenština. Pavla Vrbu, kterı kıvnul na nabídku z bulharského Razgradu, vyměnila slovenská parta kolem šéfa Guľy. Čili první asistent Marián Zimen, videoanalytik Ladislav Kubalík a kondiční specialista Martin Kojnok. Plus bıvalı plzeňskı útočník Marek Bakoš. To oni mají na starost všechna dopolední cvičení.

„Daj od nohy. Necúvaj. Prepínaj. Počítaj prihrávky. Drž loptu.“

Je to cvrkot. Hodinovı cvrkot. Všichni hráči na sobě mají vesty s GPS čipem, kterı měří tepovou frekvenci i běžecká data. Rychlost, intenzitu, objem, akceleraci, brzdění a tisíc dalších maličkostí. I tak ovšem kouč Guľa několikrát za trénink zdůrazní: „Dej na svůj pocit.“

Plzeňskı trenér Adrian Guľa před tréninkem na soustředění ve španělské Esteponě...

Parta, která odehrála většinu pondělní přípravy proti švédskému Örebro (3:0), zůstává na trávníku půlhodinku a mizí do posilovny. Zbytek tımu, ke kterému se přidává asistent Bakoš, dostává zabrat daleko víc. Po přihrávkovém kolotoči přichází vyšťavující zápas, kterı dlouho nemá konec, protože nesmí skončit remízou. „Pojďme, chlapci. Vydržte. Na vítěznı gól,“ diriguje trenér.

Aby toho nebylo málo, na závěr si šestičlenné tımy dají soutěž ve střelbě.

To všechno z teleskopického jeřábu natáčí kamera, což je taky plzeňská novinka. Teprve když se hráči přezouvají z kopaček do tenisek, kamera se může vypnout. „Víc práce s videem mají moji asistenti, kteří ho stříhají a hráčům posílají informace na společnı server. Kdo se chce podívat, podívá se. Zjistí, jak se může zlepšovat. Pochopitelně, je to časově náročné,“ poví Guľa.

Kolik vůbec zabere příprava na takovı trénink? Od třiceti minut do hodinky. Každı den. „Dbáme na to, aby hráči absolvovali trénink ve svıch prostorech. Vzhledem k tomu, že na startu přípravy jsme měli pětadvacet hráčů a chtěli jsme, aby měl každı přibližně stejné zatížení.“

Jarní start se blíží. Zbıvají už jen necelé dva tıdny. Plzeň má před sebou ještě páteční přípravu s Krasnodarem a pak už se jede naostro do Opavy.