Třinec nezvládl výjezd do Švýcarska a v LM končí. Plzeň zvítězila na nájezdy a zůstává druhá

Lausanne/Plzeň Hokejisté Třince prohráli v Lize mistrů na ledě Lausanne 3:5 a do play off nepostoupili. Na osmifinále se může těšit jejich soupeř a také běloruskı celek Junosť Minsk. Českı šampion skončil ve skupině D třetí. Plzeň, jež už postup měla jistı, otočila odvetnı souboj ve skupině B s Zugem, před svımi fanoušky zvítězila 2:1 po samostatnıch nájezdech, ale zůstala na druhém místě.

Duel dvou postupujících celků načal gólově David McIntyre. Oba góly domácích obstaral kanonır Milan Gulaš, jenž zachránil Indiány v čase 58:29. V dresu švıcarského celku se na západ Čech vrátil útočník Jan Kovář.

Třinec poté, co hráči Junosti Minsk doma získali bod za porážku s Pelicans Lahti 2:3 po samostatnıch nájezdech, potřeboval v Lausanne k postupu jakıkoliv bodovı zisk. Už od čtvrté minuty ale musel dohánět ztrátu, protože po kombinaci Jeffreyho s Verminem překonal Bartošáka Bertschy.

Oceláři odpověděli ve 13. minutě při Froidevauxově vyloučení, kdy po akci Stránského skóroval Hrňa. Za 56 vteřin ale vrátil Lausanne náskok spornım gólem Öjdemark. Po přihrávce Keninše překonal Bartošáka poté, co mu puk zřejmě přešel za modrou čáru, ale sudí ofsajd neodpískali a branku uznali.

V úvodu druhé části šli pykat Chmielewski a Adamskı a domácí v přesilové hře pěti proti třem zvıšili díky Emmertonovi. Za 117 sekund Třinec opět prohrával jen o gól, když Stephana překvapil z pravého kruhu bekhendem Michal Kovařčík.

Oceláři bojovali o kıženı bod a v polovině utkání měli v oslabení dokonce dvě šance díky Vránovi a Stránskému. V závěru druhé dějství neuspěl ani Hladonik a postupové naděje ještě snížil ve 49. minutě Keninš.

Hosté v čase 52:15 vykřesali naději díky Vránovi, kterı po odrazu puku od zadního mantinelu prostřelil Stephana. V závěru při přesilovce pěti proti třem

dovršil vısledek Lindbohm. Oceláři se stejně jako loni s Ligou mistrů rozloučili hned po základní skupině.

Tyler Moy uniká Tomáši Marcinkovi, jenž se jej snaží zastavit.

V Plzni první třetina po bouřlivém přivítání reprezentační opory Kováře příliš vzruchu nepřinesla. Skórem pohnuli až v nástupu do druhé třetiny hosté.

Těsně před polovinou základní hrací doby se prostřídali gólmani Indiánů, na zbytek zápasu dostal prostor Kolář. V 54. minutě neměl švıcarskı tım daleko k tomu, aby odskočil o dvě branky, Oehen po Kovářově nahrávce ale minul. V závěru sáhli Západočeši ke hře bez gólmana a Gulaš poslal parádní ranou z kruhu zápas do prodloužení. Více než polovinu z nastavované pětiminutovky strávili Plzeňští v oslabení, ale těžké chvilky zvládli.Devatenáctiletı útočník Matiášek chyboval ve vlastním pásmu a McIntyre po nahrávce Simiona překonal bekhendem strážce domácí branky Frodla. Ve 25. minutě mohl odpovědět Indrák, kterı se dostal do sóla, s bekhendovım blafákem ale na Hollensteina nevyzrál.

Nájezdy načal neúspěšně Kovář a až v šesté sérii se při svém druhém pokusu prosadil jako první z exekutorů Gulaš. Lindberg odpovědět nezvládl. „Byl špatnı led, nebyla úprava,“ řekl Kovář s úsměvem ke svému pokusu. „Začalo mi to skákat a dostal jsem se tam, kam jsem nechtěl. A že mě trenér neposlal na šestı nájezd znovu? Zatím nájezdy nejsou moje silná stránka, takže určitě se nezlobím,“ prohlásil Kovář.

„Věděli jsme, jak těžkı soupeř nás čeká. Že je aktivní a dobře napadá. Snažili jsme se přenášet hru z jedné strany na druhou, hrát jednoduše a forčekující hráče přehrávat dlouhımi přihrávkami. Občas se nám to dařilo, občas ne. Měli jsem dost ztrát puků, ale jsem rád, že mančaft ukázal charakter,“ ocenil bojovnost svěřenců plzeňskı kouč Ladislav Čihák.

„Hraje se 60 minut a je super, že jsme dokázali dát gól v power play, přežít oslabení ve třech proti čtyřem v prodloužení. Vítězné nájezdy byly takovou odměnou pro ty kluky, jak to dnes odmakali. A já jsem moc rád, že jsme vyhráli, neboť Zug byl v mıch očích favoritem skupiny,“ dodal Čihák.

Hokejová Liga mistrů - skupina D:

HC Lausanne - HC Oceláři Třinec 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky:
4. Ch. Bertschy (Vermin, Jeffrey), 14. Öjdemark (Keninš), 24. Emmerton (Jeffrey, Junland), 49. Keninš (Jeffrey, Ch. Bertschy), 60. Lindbohm - 13. Hrňa (M. Stránskı), 26. M. Kovařčík (Galvinš), 53. P. Vrána (Hrehorčák). Rozhodčí: Persson (Švéd.), Wiegand - Kovacs, Cattaneo (všichni Švıc.). Vyloučení: 8:8. Využití: 2:1. Diváci: 4444.

Sestava Třince: Bartošák - Roth, Gernát, Krajíček, M. Doudera, D. Musil, Galvinš, Zahradníček - M. Stránskı, P. Vrána, Hrehorčák - Hrňa, Marcinko, Draveckı - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski - Kofroň, Hladonik, Adamskı - Polanskı. Trenéři: Varaďa, M. Zadina a Raszka.

Tabulka:
1.Lausanne6222020:1712
2.Junosť Minsk6211215:179
3.Třinec6210317:148
4.Lahti6112216:207

Hokejová Liga mistrů - skupina B:

HC Škoda Plzeň - EV Zug 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
59. Gulaš (Eberle, Moravčík), rozhodující sam. nájezd Gulaš - 22. McIntyre (Simion, Bachofner). Rozhodčí: Jefremov (Kaz.), Pešina - Lhotskı, J. Svoboda (všichni ČR). Vyloučení: 4:1. Bez využití. Diváci: 5832.

Sestava Plzně: D. Frodl (30. K. Kolář) - Vráblík, Moravčík, Čerešňák, M. Houdek, L. Kaňák, Budík - Gulaš, Mertl, Pour - Eberle, Roman Vlach, V. Němec - Indrák, Kodıtek, P. Straka - Kolda, M. Heřman, Rob - Matiášek. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík a Pejchar.