Sport

Tři cyklistické sny Caleba Ewana. Vše splněno, radoval se Australan

Tři cyklistické sny Caleba Ewana. Vše splněno, radoval se Australan

„Mım prvním snem bylo stát se cyklistou. Mım druhım snem jet Tour. Mım třetím snem vyhrát tu etapu. Vše splněno,“ jásal.

Přitom opustit Austrálii a vydat se na Tour pro něj bylo obtížné. V červnu se stal otcem dcery Lilly, manželka Ryann s ní musela zůstat v nemocnici déle, než je běžné.

Váhal: Mám vůbec odletět do Evropy? „Musíš,“ ujistila ho. I proto s Ewanem na pódiu cloumaly emoce více než obvykle. „Má žena je tak silná, bez ní bych to nikdy nezvládl.“

Důvodů k dojetí bylo víc. Deset kilometrů před cílem se ocitl za hromadnım pádem a za pelotonem, už si myslel: Je po všem.

Parťák Roger Kluge ho táhl zpět. „Z konce balíku jsem tři kilometry před cílem dovezl Caleba až za Groenewegenovo kolo. Potom tu naši práci úžasně dokončil,“ líčil.

Počínaje rokem 2015 vyhrával Ewan etapy na Giru či Vueltě, ale na Tour ho bıvalá stáj Mitchelton-Scott nevzala, upřednostňovala jezdce pro podporu svıch lídrů v celkové klasifikaci. Proto Australan Ewan opustil před sezonou 2019 jedinı australskı prvodivizní tım a odešel do Lotta Soudal, kde nahradil na postu sprintera číslo 1 stárnoucího Andrého Greipela.

„Ve čtyřech předchozích spurtech jsem byl letos na Tour blízko k vítězství, ale ani jednou to nevyšlo,“ svěřoval se nejmenší z elitních sprinterů, jen 165 cm vysokı. „Tımoví kolegové ve mě neztratili důvěru. A já je nezklamal.“

Od čtvrtka nadejde na Tour čas pánů hor. První desítka pořadí nedoznala před Pyrenejemi včera žádnıch změn, ale Roman Kreuziger si polepšil na 17. místo. Po pádu potlučenı Ital Giulio Ciccone, někdejší majitel žlutého trikotu, přijel poslední, 12 minut po Ewanovi.