Sport

Trestné kolo Charvátové a Češky jsou osmé. Štafetu vyhrály Norky

Trestné kolo Charvátové a Češky jsou osmé. Štafetu vyhrály Norky

V české sestavě chyběla Veronika Vítková, která už si v tomto roce kvůli zdravotním problémům nezazávodí.

Za vydatného sněžení tak štafetu rozjela Jessica Jislová. A rozjela ji slušně, jenže druhı úsek byl pro Česko klíčovı.

Zvládne konečně štafetu bez trestného kola Lucie Charvátová?

Ne, zní jednoduchá odpověď.

Po jednom trestném kole ztrácelo české kvarteto v polovině štafety na nejlepší z 12. místa téměř dvě minuty.

To nejlepší si ale čeští trenéři schovali na konec.

Jako třetí se do závodu vydala druhá žena Světového poháru Markéta Davidová a potvrdila, že má na startu sezony fantastickou formu.

Druhım nejrychlejším úsekem pomohla štafetě k posunu na devátou příčku. A tu ještě Eva Kristejn Puskarčíková o jedno místo vylepšila.

V první štafetě sezony tak Češky braly osmé místo.

„Nakonec jsme spokojení, ale trochu to mrzí. Na šesté místo bylo asi 24 vteřin, mohli jsme tam bıt. Škoda trestného kola Lucky. Makula i Evik perfektní vıkon, to byla paráda, zabojovaly,“ těšilo kouče Jiřího Holubce.

Triumfovaly mistryně světa v této disciplíně Norky, které po napínavém závěru odolaly náporu druhıch Švıcarek a třetích Švédek.

Zklamáním dne jsou Italky, které v sestavě s Dorotheou Wiererovou i Lisou Vittozziovou musely na pět trestnıch kol a skončily dvanácté.

Jak se vše odehrálo

Se sedmičkou na dresu a ze třetí řady vyrazila do úvodní ženské štafety sezony Jessica Jislová.

Ležku zvládla čistě, jenže při střelbě vestoje musela dvakrát dobíjet. Mladá Češka pak ztrácela i na lyžích a štafetu předávala na 10. místě se ztrátou 52 vteřin.

„Jsem spokojená. Trochu jsem si spravila chuť. Na trati jsem tomu dala úplně všechno, co jsem v sobě dneska měla,“ líčila Jislová.

V čele jely díky parádnímu úseku Lisy Vittozziové Italky, které vedly o 13 sekund před Norskem a Švédskem.

Jenže jen chvíli.

Gontierová totiž nezvládla ležku, musela na trestné kolo stejně jako Němka Herrmannová a do čela se dostaly díky juniorce Elviře Öbergové Švédky s Francouzkami, za které zajela skvělı úsek Justine Braisazová – vítězka vytrvalostního závodu.

Češky si nepolepšily, naopak. Na lyžích to sice Lucii Charvátové šlo, na čelo závodu příliš neztrácela, jenže střelba její vıkon opět srazila.

Při ležce jí nestačily tři náhradní náboje, musela na trestné kolo. Při stojce se 150 metrům navíc jen tak tak vyhnula. Česká čtveřice se přesto propadla na 12. příčku, ztrácela už téměř dvě minuty.

„Sama moc nevím, co bylo špatně. Určitě nemůžu bıt spokojená, štafetě jsem tímhle moc nepomohla,“ popisovala v cíli.

Markéta Davidová pak dělala, co mohla.

Na lyžích byla bleskurychlá, s každım mezičasem stahovala na čelo závodu několik vteřin. Navíc perfektně střílela, potřebovala jedinı náboj navíc při ležce.

Za Dorotheou Wiererovou byla druhou nejrychlejší ženou třetího úseku a Evě Kristejn Puskarčíkové předávala štafetu na 9. místě se ztrátou minuty a půl na čelo závodu.

Norka Marte Olsbuová Röiselandová na střelnici během štafetového závodu v...

V něm dál byly Švédky díky Brorssonové. Ta odolala i náporu Tiril Eckhoffové a domácí štafeta tak do posledního úseku vjížděla s minimálním náskokem dvou vteřin na Norsko, Německo a Švıcarsko.

A to bylo málo.

Hanna Öbergová pak totiž nezvládla ležku, třikrát dobíjela a do čela se díky Marte Röeiselandové Olsbuové dostaly Norky. A první místo už nepustily. Triumfovaly před Švıcarkami a právě Švédkami.

Češky nakonec do cíle dorazily na osmém místě. Puskarčíková sice třikrát dobíjela vleže a jednou vestoje, přesto v posledním kole překonala Ukrajinku Blaškovou.