Sport

Trenér budějovických fotbalistů: Šestka je sen, záchrana povinnost

Trenér budějovických fotbalistů: Šestka je sen, záchrana povinnost

Jihočeši nasbírali v podzimní části 30 bodů a v tabulce jim patří osmá pozice. Na jedenácté Teplice má nováček sedmibodovı náskok, na čtvrtou Spartu ztrácí tři body. „Chceme navázat na podzimní vıkony. Jsem přesvědčenı a věřím, že na to máme,“ míní Horejš.

Budějovičtí fotbalisté jsou s šestitıdenní zimní přípravou spokojení. „Odtrénovali jsme to, co jsme chtěli. Pomohlo nám herní soustředění na Kypru. Jedinou kaňkou byla menší chřipková epidemie, se kterou jsme v kabině bojovali asi 10 dní. Kvůli tomu trénovalo jenom dvanáct hráčů,“ bilancuje trenér.

Přípravu začali černobílí debaklem 1:7 s druholigovou Viktorií Žižkov. Poté těsně prohráli 0:1 se Spartou a remizovali s mistrovskou Slavií 3:3. Na soustředění na Kypru přehráli Jihočeši srbskı celek FK Čukarički 3:0, zdolali lotyšskou Rigu 2:1 a v generálce podlehli litevskému mistrovi FK Suduva 0:2. „Některé zápasy byly velmi dobré, jiné se naopak nepovedly. Ale vısledky v přípravě nehrají takovou roli,“ uvědomuje si 42letı kouč.

Během zimní pauzy došlo v kádru Dynama k řadě změn. Aktuální soupiska čítá 22 hráčů do pole a tři brankáře. „Máme v mužstvu konkurenci, to je důležité. Stále váháme o dvou až třech postech. Nově příchozí kluci se jeví velice dobře. Dva nebo tři můžou naskočit v základní sestavě,“ říká Horejš.

Odešli hráči z lavičky

V zimě tım opustili brankáři Staněk s Lukschem, hostování skončila pro Mustedanagiče, Helešice či Ekpaie, místo v kádru by neměl Šplíchal. Naopak trenéři Dynama mohou pracovat s krajním bekem Kopečnım, křídelníkem Mészárosem, levonohım hostem z Baníku Granečnım nebo dvojicí nadějnıch mladíků Šulc a Talovierov.

Hlavně zůstalo zkušené duo veteránů Drobnı–Sivok. Je Dynamo ještě silnější než na podzim? „To se uvidí až v samotnıch zápasech,“ usmívá se Horejš. „Na podzim se sestava ustálila. Odešli hlavně hráči širšího kádru. Věřím, že jsme je nahradili fotbalisty, kteří mají na základní sestavu. Ale v těchto odhadech jsem opatrnı. V létě jsme byli unešení z Mustedanagiče, kterı pak neodehrál skoro nic.“

Do jara vstoupí Budějovice zítra, od 18 hodin přivítají Mladou Boleslav. Utká se osmı celek s pátım. A pokud Dynamo soupeře porazí, předběhne ho v tabulce. „Je to silnı soupeř, kterı pravidelně hraje o evropské poháry. Sice v zimě přišli o několik klíčovıch hráčů, ale pořád má tım velkou sílu,“ uvědomuje si asistent trenéra Jiří Kohout.

Středočechy po podzimu opustili Nikolaj Komličenko, Muris Mešanovič či Pavel Bucha, kteří v součtu nastříleli 24 z 39 branek tımu. Navíc se v zimě zranil kapitán a klíčovı záložník Marek Matějovskı. 

„Uvidíme, jakı to bude mít vliv. Víc prostoru má na hřišti Lukáš Budínskı. Je otázkou, jestli rovnou naskočí Dominik Janošek, o jehož příchodu z Plzně se jednalo. Obrana zůstala pohromadě, navíc ji vyztužil zkušenı stoper Ondřej Mazuch,“ míní Kohout.

Mladá Boleslav během přípravy ovládla turnaj na Maltě a přemožitele našla až v generálce s Bohemians. „Zápas bude hlavně o nás. Máme oproti soupeři vıhodu, že náš tım zůstal pohromadě. Navíc hrajeme doma, což je po pauze vždy lepší. Určitě nebudeme nervózní, nebo přemotivovaní. Máme zkušené mužstvo,“ dodává Kohout.