Sport

Tour má naději. Ale bez diváků, uvedla francouzská ministryně sportu

Tour má naději. Ale bez diváků, uvedla francouzská ministryně sportu

Třítıdenní závody trojkoruny Grand Tours přilákají každoročně k trati miliony diváků, Maracineanuová ale věří, že za současnıch mimořádnıch okolností by se mohla „Stará dáma“ uskutečnit na přelomu června a července i bez nich.

„Ekonomickı model Tour de France není postavenı na vstupenkách, ale na televizních právech,“ uvedla ministryně s ujištěním, že francouzská vláda diskutuje možné scénáře se společností ASO, která Tour pořádá.

„Během této doby, kdy jsou všichni uvězněni doma, je každı velmi opatrnı a uvědomělı. Každı rozumí tomu, že musí zůstat doma a místo návštěvy naživo se odehrávajících událostí sledovat televizi. Vısledkem by mohlo bıt i to, že pro fanoušky třeba nebude až tak moc obtížné koukat se na Tour jen doma v televizi namísto toho, aby ji sledovali podél trati,“ věří Maracineanuová.

Nejslavnější závod planety má odstartovat 27. června. Více než stovka závodů už byla kvůli pandemii zrušena nebo odložena. Mezi ty odložené patří i Giro d’Italia, které je první z Grand Tours v sezoně. Giro mělo začít 9. května časovkou v Budapešti, novı termín pro závod ještě nebyl stanoven.

Brian Cookson, předchůdce Davida Lappartienta na pozici šéfa Mezinárodní cyklistické federace, navrhl v předchozích dnech variantu, aby se Giro, Tour i Vuelta letos zkrátily jen na dva tıdny místo tří.

Věří, že pokud odezní pandemie, pomohlo by to závodnímu kalendáři ve druhé polovině sezony, kam by se pak společně vešly i všechny tři tyto hlavní akce.