Sport

The Rock není troškař. Koupit klub? Málo, pořídil si rovnou celou ligu

The Rock není troškař. Koupit klub? Málo, pořídil si rovnou celou ligu

Od září do začátku února patří pozornost americkıch fanoušků tradičně NFL. Pak přichází dlouhá pauza, kterou diváci nemají jak vyplnit. Vysoká poptávka po zápasech, ale i velkı počet hráčů, kteří se neprobojují do zvučné ligy, přináší zdánlivě jednoduché řešení. Další soutěž, která by termínově nekonkurovala NFL a kde by se hráči mohli ukázat ve snaze probojovat se do jednoho z dvaatřiceti tımů NFL.

Jenže zatím se nikomu nepodařilo dlouhodobě prosadit.

Letos odstartoval první ročník XFL, kterı navázal na dřívější pokus z roku 2001. Před necelımi dvaceti lety vydržela liga pouze jeden ročník. Letošní snaha vypadala slibně. Komisař ligy Oliver Luck, otec slavného quarterbacka Andrewa Lucka, se mohl radovat z vydařeného rozjezdu XFL.

Pandemie koronaviru vše změnila. Liga se krátce po startu musela zastavit a následně přišla pro fanoušky tvrdá rána. XFL vyhlásila v polovině dubna bankrot.

Chodící reklama na úspěch

Příležitosti se nyní chopil slavnı svalovec Dwayne Johnson, kterı ligu odkoupil se svımi společníky za 15 milionů dolarů. Tato částka napovídá, že se NFL zatím nemusí bát o pozici soutěže číslo jedna. Vždyť jen hodnota Dallas Cowboys je vyčíslena na 5,5 miliardy dolarů.

Johnson je s americkım fotbalem spjatı. Na univerzitě v Miami snil o kariéře v NFL, jenže do elitní ligy se i přes velké naděje neprosadil.

Po vysoké škole ještě Johnson bojoval za svůj sen profesionálního hráče v Calgary, jeho angažmá v Kanadě však mělo krátké trvání. Johnson se ani neprobojoval na soupisku. „Byl jsem tak na mizině, že jsem si nemohl dovolit ani taxi na letiště,“ vzpomíná ve svém videu na Youtube.

„Cestou domů jsem se podíval do peněženky a uvědomil jsem si, že mám v kapse sedm dolarů.“ Vrhl se na wrestling, úspěch mu zajistil vstupenku do Hollywoodu a celosvětovou oblibu.

O několik let později Johnson pojmenoval svoji společnost Seven Bucks Productions jako vzpomínku na tuto událost. Nyní patří Johnson mezi nejlépe placené herce vůbec.

With my trail blazing partner @DanyGarciaCo & Red Bird Capital, we have acquired the XFL. With gratitude & passion I’ve built a career with my own two hands and will apply these callouses to our @xfl2020 brand. Excited to create something special for the fans! #XFL #fullcircle https://t.co/LprJ6HjglD

3. srpna 2020 v 17:14, příspěvek archivován: 4. srpna 2020 v 22:26

K americkému fotbalu se tak pravidelně vrací alespoň jako herec. Například v seriálu Hráči se jeho postava stane majitelem Kansas City Chiefs. Teď je majitelem i ve skutečnosti.

Jen místo úřadujících vítězů Super Bowlu vlastní ligu, které se prozatím nedaří držet při životě.

Může se Johnsonovi povést nastartovat XFL? Úspěchy v byznysu za sebou určitě má. Z neúspěšného hráče se stala reklama na úspěch. „Měl by kandidovat na prezidenta,“ vysekl poklonu známı americkı bavič Joe Rogen.

I Johnson však bude mít plné ruce práce. V době koronavirové bude téměř nemožné vybudovat prakticky od nuly fungující ligu. Kdo by si ale vsadil proti obrovitému sympaťákovi, co se ze sedmi dolarů v kapse vypracoval v celosvětovou celebritu?