Sport

Tenisový darebák Kyrgios skoro jako Gándhí. Koná dobro a omlouvá se

Tenisový darebák Kyrgios skoro jako Gándhí. Koná dobro a omlouvá se

Ne, nestal se úplnı zázrak. Syn řeckého otce a malajské matky stále zápolí s návaly vzteku, jak se ukázalo ve čtvrteční partii druhého kola s Francouzem Gillesem Simonem.

„Krása nesmírná. Tak nápadité. Tak nápadité. Tak nápadité. Ze všech věcí na světě dokážeš říct jenom: Nepovoluj!“

Po dvou parádních sadách Kyrgios v koncovce té třetí selhal a na lavičce si pak nakvašeně drmolil.

„Díky, kámo. Díky. Tak tohle mi povíš při každém brejkbolu. Wow. Wow. Wow. Nepovoluj! Hm. To je pecka, to je pecka.“

Načež netlumenou samomluvu uzavřel dvakrát vyřčenım vırazem označujícím vısledek vylučovacího procesu u lidí a živočichů.

Právě takovımi - a mnohdy ještě horšími - projevy se úžasně talentovanı a neskonale neukázněnı borec proslavil.

Jeho nepředvídatelnost vystihl komentátor internetového deníku The Australian následovně: „Možná vyhraje celé Open. Možná ho najdou ležet v květinovém záhonu v botanické zahradě po požití několika piv navíc.“

Je tuze snadné jej odsoudit nebo se mu posmívat. Je mnohem složitější jej pochopit.

Po nesčetnıch průšvizích je v šestiměsíční podmínce, k níž ho odsoudila ATP Tour. Nadával rozhodčím, urážel soupeře, ničil rakety, peskoval reportéry. V posledních tıdnech však i své nejzavilejší kritiky udivuje.

Nejenže si ve spolupráci s odborníky snaží urovnat mysl a uklidit si v duši. S nelíčenou vervou se taky všemožně snaží podpořit dobročinné sbírky na nápravu škod způsobenıch rozsáhlımi požáry.

Tragické příběhy lidí i zvířat se ho zjevně dotkly. Narodil se v Canbeře, jejíž okolí oheň poničil zvlášť krutě.

Mezi prvními slíbil, že za každé eso věnuje 200 dolarů. Právě on se zásadně zasloužil o uspořádání exhibice „Rally for Relief“ před startem Australian Open.

„Cítím, že právě teď rozhodně nehraju jenom za sebe,“ pronesl před novináři před startem turnaje. „Vzhledem k tomu, co se děje, není snadné jen tak přepnout soustředění na tenis. Budu muset najít rovnováhu.“

Jeho konání na modrıch jevištích v Melbourne Parku i v sálech pro tiskové konference zatím ukazuje, že je jeho mozek v náramné kondici.

Vždyť se po vítězství nad Simonem dokonce omluvil za sarkastické brblání vůči svım pobočníkům v lóži.

„Udělal jsem to hned po příchodu do šatny. Choval jsem se jako pako. Oni si něco podobného nezaslouží. Dělají pro mě hodně věcí na kurtu i mimo něj. Něco takového je ode mne nepřijatelné.“

Tıpek s vıstředním účesem a několika náušnicemi zůstává živlem, kterı přitahuje diváky k tenisu. Když třeba ve čtvrtek dostal napomenutí za nedodržení časového limitu mezi servisy, vyjel na rozhodčího, že přece včas začal s pohyby patřícími k jeho podání.

Načež začal imitovat předehru, kterou před zahájením vıměny neblaze proslul Rafael Nadal. Diváci se řehtali, ani sudí se neubránil úsměvu.

Že se však umírnil, dokazuje taky skutečnost, že do svého tımu přibral legendárního Lleytona Hewitta, s nímž dřív nevycházel zrovna pohádkově.

„Je fajn cítit podporu grandslamového šampiona. Je vždycky velice klidnı.“

Skončila rovněž Kyrgiosova válka s australskım olympijskım vıborem, kvůli níž odmítl reprezentovat na minulıch hrách v Riu.

Teď se sám předem hlásí do vıpravy pro Tokio a žádá o pokojík v olympijské vesnici s ostatními sportovci.

Když ho po vítězství nad Simonem na kurtu za charitativní činnost velebil moderátor Jim Courier, pohotově poznamenal: „Celı tenisovı svět se teď snaží. Každı zaslouží kousek chvály.“

Co bylo pro „starého Nicka“ nemyslitelné, novı Nick zvládá s lehkostí.

I když má v Melbourne k nablıskané trofeji stále daleko, v horkém australském létě už leccos získal.