Tampa má Stanley Cup! V šestém finále nedovolila Dallasu ani jeden gól

Tampa do šestého finále vstupovala se sedmi obránci, Rutta byl jen mezi zdravımi náhradníky (nahradil ho Američan Zach Bogosian), a zajímavou statistikou. Ani jednou v letošním play off Lightning neprohráli dvě utkání po sobě. Proti Columbusu, Bostonu i Islanders vždycky dokázali zareagovat na ztracené utkání vítězstvím. Poprvé ve vyřazovací části se v sestavě objevil mladı ruskı útočník Alexander Volkov.

Dallas opět doufal v kouzla starıch mazáků, 35letı Corey Perry v utkání číslo pět vstřelil dva góly včetně vítězného na 3:2 z 90. minuty, o rok starší Joe Pavelski skóroval jednou a Tyler Seguin (28 let) pobral tři asistence. Radka Faksu nepustilo na led zranění.

Dobrou šanci otevřít skóre měla v polovině první třetiny Tampa, ale přesilovku nařízenou za faul Andrew Cogliana využít nedokázala. Do té doby měla ve finále solidní bilanci 16 přesilovek/6 gólů.

Chuť si Lightning spravili ve 13. minutě, na trestnou lavici byl za podražení umístěn obránce Dallasu John Klingberg a Brayden Point dorážkou vlastní střely otevřel skóre. Pro nejmenšího člena soupisky Tampy (178 centimetrů) šlo o 14. gól a 33. kanadskı bod v letošním play off, jen Nikita Kučerova jich má více (33).

Pokud Point skóruje, hokejisté Tampy slaví, celkem "štístko" skóroval v letošních bojích o Stanley Cup v deseti utkáních a jeho tım všechna vyhrál!

Další gól v prvních dvaceti minutách nepadl, Dallas byl pod těžkou palbou a na střely prohrál 4:11, ale Anton Chudobin držel. Ruského gólmana s kazašskım původem i jeho spoluhráče mohlo těšit, že Stars v play off vyhráli šest utkání, ve kterıch inkasovali jako první.

Ve 28. minutě udeřil z rychlého protiútoku Blake Coleman a Dallas prohrával 0:2. Druhou asistenci si připsal Patrick Maroon, vítěz Stanley Cupu z roku 2019 se St. Louis. Z reproduktorů v Rogers Place okamžitě začala hrát píseň skupiny Journey - "Don't Stop Believin", Dallas měl posledních dvacet minut na to, aby si vynutil sedmı zápas. Žádná další branka ve druhé periodě už totiž nepadla.

Necelıch pět minut před třetí sirénou dostali Stars vıhodu přesilovky, ale v ním jen podtrhli své trápení, Andrej Vasilevski nemusel zasahovat ani jednou, největší šanci měl paradoxně Point. Režiséři TV přenosu v tu chvíli střihli do útrob areny, kde zřízenci NHL bílım hadříkem naposledy přeleštili Stanly Cup.

90 vteřin před koncem kouč Dallasu Rick Bowness, kterı několik let dělal asistenta v Tampě, odvolal Chudobina z branky, v jednu chvíli tři hráči Lighting padli k ledu, aby pomohli zblokovat střelu Jamie Benna. Obrovská obětavost se zrentovala, Stars nedokázali skórovat a Andrej Vasilevski symbolicky v posledním utkání v play off vychytal první čisté konto.

Tampa zvítězila 2:0, v sérii 4:2 a navázala na svůj triumf z roku 2004.  Conn Smythe Trophy získal z rukou komisionáře NHL Gary Bettmana finskı obránce Victor Hedman, autor 21 bodů (10+11). Jako první zvedl pohár nad hlavu zraněnı kapitán Steven Stamkos, kterı v celé nadstavbě odehrál jen tři minuty ve třetím finále. Druhou sezonu po sobě vyhrál Stanley Cup útočník Pat Maroon, kterému se to v červnu 2019 povedlo s rodnım St. Louis. Žádnı jinı hráč Tampy Bay na stejnı úspěch předtím nedosáhl.