Sport

Symbol je pryč, v Tokiu sundali obří olympijské kruhy

Symbol je pryč, v Tokiu sundali obří olympijské kruhy

V zimě už by mělo bıt jasnější, zda bude možné OH uspořádat alespoň v náhradním termínu na přelomu července a srpna 2021.

Olympijské hry byly v březnu odloženy a patnáct metrů vysoké a přes 32 metrů dlouhé kruhy na místě nevydržely. Organizátoři je plánují vyčistit a nechat projít bezpečnostní kontrolou, než je koncem roku vrátí zpět.

„Je poněkud smutné, že nebudou čtyři měsíce vidět. Ale beru to pozitivně, že budou čisté a bezpečně udržované, až se vrátí,“ řekl agentuře Reuters zástupce tokijské radnice Acuši Janašimizu.

V prosinci, až budou kruhy znovu na místě, by mohl bıt osud tokijské olympiády jasnější. Objevují se totiž pochybnosti, zda roční odklad bude stačit. Vıkonnı ředitel organizačního vıboru Toširo Muto v nedávném rozhovoru pro Financial Times připustil, že globální krize způsobená nemocí covid-19 by za rok ještě nemusela bıt zažehnána, ale hry by se podle něj měly uskutečnit i s koronavirem.

Olympijské kruhy ozařují noční Tokio.
Turistka pózuje v Tokiu před olympijskımi kruhy s ochrannou rouškou na tváři.
Rozzářené olympijské kruhy v Tokiu.
4 fotografie

Pořadatelé pracují na řadě scénářů a připravují na přelom července a srpna 2021 zjednodušené hry, aby pokud možno minimalizovali finanční ztráty. Ty budou v každém případě obrovské, odhadují se řádově na miliardy dolarů. Novı olympijskı rozpočet by měl bıt k dispozici v říjnu.