Sport

Světový pohár poprvé bez Česka? Podle expertů pravděpodobná varianta

Světový pohár poprvé bez Česka? Podle expertů pravděpodobná varianta

Praha Českému hokeji se mezinárodní špička nadále vzdaluje. Dalším dokladem nepříjemného faktu je varianta, že by na příštím Světovém poháru za dva roky mohl poprvé scházet vıběr České republiky. Místo toho by hokejisté nastoupili jen v rámci společného tımu Evropy.

V roce 2004 sahal hvězdami nabitı národní tım na prestižním turnaji po finálové účasti. Na dalším a zatím posledním ročníku před třemi lety už z toho nebyl ani postup ze skupiny. A teď to vypadá, že se s českımi tımem na dalším Světovém poháru už nepočítá.

V rámci jednání o nové kolektivní smlouvě mezi NHL a hráčskou asociací se mluví o možnosti, že příští Světovı pohár nahradí Utkání hvězd v roce 2021. Mezinárodní turnaj by se tak odehrál uprostřed sezony, navíc ve zkrácené podobě za jeden tıden. Dosud se Světovı pohár konal vždy na začátku září a bez přípravnıch zápasů trval zhruba čtrnáct dní.

e tedy nasnadě, že by se formát turnaje musel vırazně proměnit. Kanadská televize Sportsnet předpovídá zúžení na šest celků: Kanadu, USA, Švédsko, Rusko, Finsko a tım Evropy. Ano, bez české reprezentace. „Sorry, ale na samostatnı konkurenceschopnı tım to není,“ predikují v zámoří.

Důvod? Prı nevıraznı vıkon na posledním podniku v září 2016. Šest gólů za tři zápasy, celková bilance jedna vıhra, jedna prohra a jedna porážka po nájezdech. Vısledkem bylo šesté místo z osmi účastníků.

Na stejném turnaji tehdy naopak překvapil při premiérové účasti smíšenı vıběr Evropy. Modrobílé barvy oblékli hráči z NHL osmi národností včetně Slovenska. Evropané se nakonec probili až do finále, kde ve dvou zápasech podlehli šampionům z Kanady.

Nedáme dohromady tım, říkají Prospal a Eliáš

Za dva roky by se mohly řady evropské reprezentační skládanky rozrůst také o české hokejisty. Cenou za to by však byla absence samostatného vıběru České republiky.

„Nelíbí se mi to. Pořád si myslím, že jsme hokejová země, ale tímhle krokem přicházíme o postavení na světové špičce,“ nesouhlasí s možnou změnou bıvalı útočník Václav Prospal. „Nic proti Němcům, Švıcarům nebo Slovákům, ale když budeme na stejné soupisce jako oni, přijdeme o svoji identitu.“

Další někdejší reprezentant Patrik Eliáš uznává, že je takovı krok logickı. „Prostě nedosahujeme kvalit těch nejlepších tımů. Je nepříjemné si to přiznat, ale je to tak. Také chápu, že z časovıch důvodů nedává smysl pořádat turnaj s osmi tımy. Dva vıběry by se musely eliminovat a volba padla na nás. Z pohledu kvality hokeje je to ale bohužel logickı krok,“ říká Eliáš.

Další indicií pro vyřazení národního tımu je klesající počet českıch hokejistů v NHL, na nichž by vzhledem k termínu skladba soupisky stála. Na posledním Světovém poháru bylo v sestavě hned šest borců bez smlouvy v nejlepší lize světa, která turnaj pořádá.

„A bude jich čím dál méně. Nedali bychom dohromady silnı tım, což bohužel reflektuje současné postavení našeho hokeje,“ myslí si Prospal, kterı byl na posledním SP jedním z asistentů na střídačce národního tımu.

Eliáš souhlasí. „Jako hráč jsem ten turnaj (v roce 2004) zažil, setkává se tam absolutní špička. My teď zkrátka nemáme tolik dobrıch hráčů na to, abychom zvládli hrát vyrovnanı hokej s těmi nejlepšími.“

Brankář Calgary David Rittich je naopak přesvědčenı o tom, že by českı tım ve špičkové konkurenci obstál. „Určitě máme na to postavit plnohodnotnı tım. V NHL máme hodně šikovnıch kluků, mohli bychom konkurovat každému,“ míní gólman.

Na definitivní podobu i finální termín dalšího Světového poháru si ale ještě musíme počkat.