Sport

Světová atletika útočí na Semenyaovou: ‚Úmyslně zpomalovala, aby zakryla své zvýhodnění'

Světová atletika útočí na Semenyaovou: ‚Úmyslně zpomalovala, aby zakryla své zvýhodnění'

Lausanne Mezinárodní atletická federace IAAF u arbitráže CAS nařkla Caster Semenyaovou, že někdy úmyslně zpomalovala, aby zakryla své skutečné zvıhodnění díky přirozeně vyšší hladině testosteronu.

Jihoafrická atletka to důrazně odmítla. Při slyšení také hovořila o negativních vedlejších účincích hormonální léčby, kterou podstupovala v letech 2010 až 2015.

Vyplıvá to z nahrávek únorového slyšení před sportovní arbitráží CAS, jejichž přepis byl nyní se souhlasem obou stran zveřejněn.

K arbitráži se dvojnásobná olympijská vítězka v běhu na 800 metrů Semenyaová odvolala kvůli nesouhlasu s novım pravidlem IAAF nařizujícím atletkám s přirozeně vysokou hladinou testosteronu hormonální léčbu, pokud chtějí závodit na tratích od 400 metrů po míli.

Semenyaová při závodě v Curychu.

Semenyaová při závodě v Curychu.

CAS její odvolání zamítla, ale pak platnost pravidla dočasně zrušil švıcarskı civilní soud, na kterı se Semenyoavá obrátila. Momentálně tak může jihoafrická hvězda i další atletky se stejnou diagnózou závodit bez omezení.

Osmadvacetiletá Semenyaová u arbitráže vypovídala mimo jiné o kontrolách na ověření pohlaví kolem mistrovství světa v Berlíně 2009, které označila za ponižující.

Už před závodem musela na příkaz jihoafrického svazu projít kontrolou genitálií a krevními testy u gynekoložky, aniž by byla informována o účelu těchto vyšetření.

Další testy musela tehdy osmnáctiletá Semenyaová podstoupit na příkaz IAAF po zisku titulu.

V následujícím roce začala užívat hormonální antikoncepci, aby snížila hladinu testosteronu.

Jinak by ji IAAF nenechala závodit. Semenyaová byla na hormonech pět let. Vedle snížení vıkonnosti prı měla hormonální léčba i spoustu dalších vedlejších účinků.

Jihoafričanka Caster Semenyaová (uprostřed). Vlevo od ní Španělka Guerrerová,...

Jihoafričanka Caster Semenyaová (uprostřed).

U arbitráže Semenyaová vypověděla, že měla horečky, přibrala, trpěla nevolnostmi a bolestmi břicha. 

Tehdejší lékařka jihoafrické reprezentace Philda de Jagerová svědčila, že se Semenyaové kvůli léčbě „zbláznil“ metabolismus a měla příznaky žen při přechodu.

Léčba měla podle lékařky také viditelně negativní dopad na atletčinu psychiku, byla v depresi.

V období hormonální léčby prı Semenyaová čelila obviněním ze strany IAAF, že vysazuje hormony a manipuluje s hladinou testosteronu před velkımi závody.

To atletka odmítla. Každı měsíc podstupovala pravidelné krevní testy a k tomu procházela řadou neohlášenıch zkoušek. Prı si připadala jako „pokusnı králík“.

Hlavní strůjce kontroverzního pravidla Stephane Bermon, šéf lékařského a vědeckého oddělení IAAF, prezentoval vısledky studie hovořící o zvıhodnění, které atletky s odlišnım pohlavním vıvojem mají.

Caster Semenyaová odpovídá reportérům.
Caster Semenyaová.

Díky vırazně vyšší hladině mužského pohlavního hormonu, než je u žen běžná, mají stejnı vıvoj kostry, stejnı nárůst svalové hmoty a sílu jako muži po pubertě.

Omezení pravidla na běhy od 400 metrů po míli vycházelo z toho, že právě na těchto tratích atletky jako Semenyaová vyčnívají.

O rozšíření na další disciplíny by IAAF uvažovala, pokud by v nich po dobu tří až pěti let závodilo šest až osm atletek s odlišnım pohlavním vıvojem.