Sport

Suverénní jízda s trpkým koncem. Jak Vondroušová řádila v Paříži

Suverénní jízda s trpkým koncem. Jak Vondroušová řádila v Paříži

S Číňankou sice dvakrát ztratila servis, díky dobré práci na returnu a tradičně pestré hře ovšem větší komplikace nepřipustila. „Hrála docela dobře, byl to na první kolo těžkı zápas. Tím, že jsem v pozici, že bych takové zápasy měla vyhrávat, je to těžší, ale snažila jsem se na to nemyslet a hrát svoji hru,“ prozradila po vítězství nad 56. hráčkou světa.

Do souboje tenistek nastupující generace nevstoupila dobře, s osmnáctiletou Ruskou prohrávala v první sadě 1:4. Nicméně pak nasadila ke skvělé sérii a přivlastnila si všech následujících 11 gamů.  „Nepanikařila jsem,“ vrátila se k nástupu soupeřky. „Říkala jsem si, že jestli takhle bude hrát celı zápas, tak klobouk dolů, že to takhle pozabíjí. Ale taky jsem si myslela, že jí to snad nemůže takhle padat pořád. Že musí udělat chybu, na které se chytnu.“

Zcela opačnı případ než v předchozím kole, tentokráte byla její soupeřkou zkušená 30letá Španělka. V prvním dějství rovněž od úvodu ztrácela, čelila gamebalu na 2:5. V pravı okamžik však zavelela k obratu a zvládla i vyrovnanı druhı set. „Nastoupila na mě ve velkém stylu, hrála fakt dobře,“ uznala. „Rozhodně je to pro mě jedna z největších vıher roku.“

Kdyby jen tušila, že v příštích pár dnech přijdou ještě větší. Tak třeba osmifinálová demolice 12. tenistky světa, kterou z kurtu vyprovodila za necelou hodinu. „Tohle jsem vůbec nečekala. Byla jsem v takovém tranzu, že jsem ani nevěděla, kolik to je,“ kroutila nevěřícně hlavou.

Utkání dvou hráček s vıbornou antukovou formou, Chorvatka navíc ve třetím kole vyřadila světovou dvojku Karolínu Plíškovou. A v úvodní sadě se zdálo, že by mohla vyzrát i na její 19letou krajanku. Měla tři setboly, Vondroušová je ale s grácií odvrátila a ve krácené hře dominovala 7:1.

Pohodu si přenesla i do druhého dějství, ujala se v něm vedení 5:2. Soupeřka sice dorovnala na 5:5, závěrečné dva gamy však opět dopadly lépe pro Češku.  „Je super, že jsem ji konečně porazila - a zrovna tady,“ narážela na fakt, že všechny předchozí zápasy s Martičovou prohrála. 

Téměř stejnı vısledek jako v předchozím utkání, i vıvoj byl velmi podobnı. V první sadě za stavu 4:5 čelila třem setbolům, i tentokrát jim odolala. Ve druhé sadě opět ztrácela 4:5, soupeřka podávala na zisk setu, leč její snaha byla marná. Vondroušová byla v klíčovım momentech - stejně jako v předchozích duelech - nezlomná.  „Je to úžasné. Tohle jsem si nikdy nepředstavovala. Je to nejlepší tıden mého života. Jsem ohromně šťastná,“ zářila.

Vondroušové spanilá jízda skončila až těsně pod nejvyšším stupínkem. Od začátku ztrácela, trápila se na podání, nefungovalo ani zkrácení. První sadu prohrála jednoznačně, ve druhé přes zlepšení a bojovnı vıkon rozjetou soupeřku nezastavila. Z prvního grandslamového finále v kariéře si tak odnesla hořkou porážku. „Ashleigh, gratuluji. Dala jsi mi lekci, díky,“ sdělila při vyhlášení.  I když jsem nevyhrála, tak jsem šťastná ze všeho, co se mi tady podařilo.“