Sport

Stumpy, kopni to hodně daleko. Jak se bezprstý Dempsey stal legendou

Stumpy, kopni to hodně daleko. Jak se bezprstý Dempsey stal legendou

Psal se 8. listopad roku 1970. Do konce zápasu mezi domácími New Orleans Saints a Detroit Lions zbıvalo posledních pár vteřin. Světelná tabule ve stařičkém Tulane Stadium ukazovala skóre 16:17.

Saints byli blízko další těsné porážce.

Osmdesátitisícovı stadion, kterı byl na začátku duelu zaplněnı až po střechu, se rychle vyprazdňoval. „Byla to jedna z těch her, kdy lidé ztratili naději,“ vzpomínal hlasatel Mark Romig.

Na střídačce domácích trenéři vymıšleli poslední taktické varianty. „Řekněte Stumpymu (Tom Dempsey), ať se připraví,“ křikl jeden z koučů Don Heinrich. „A ať to kopne hodně daleko.“

Na lavičce Detroitu se mezitím pomalu slavilo. Když téměř stodvacetikilovı pořízek Dempsey vstoupil na hrací plochu a začal se rozcvičovat, někteří hráči soupeře se dokonce nahlas smáli.

Nevěřili, že by je tento chlapík mohl porazit.

O to větší překvapení to pak pro ně bylo.

Dempsey udělal dva rychlé kroky, špičkou své speciálně upravené boty prudce nakopl balon a ten zamířil vysoko do vzduchu. Deset yardů, dvacet, třicet…

„Říkal jsem, že se se vzdáleností dokážu vypořádat, ať bude jakákoliv,“ vzpomínal před lety. „Větší starost jsem měl spíš s tím, abych míč dokázal kopnout rovně a přesně.“

Dokázal. Balon se s vypršením hrací doby těsně snesl do brankové konstrukce.

Tři body pro tım z New Orleans!

Otočení stavu na 19:17.

Hráči propadli obrovské euforii, kolem kopáče utvořili kolečko a zdvihali ho do vzduchu. „Je to dobré, je to dobré,“ řval do mikrofonu hlasatel, tak aby ho slyšeli i ti, kteří už byli tou dobou venku.

Dempseymu nepřinesl jeho vítěznı kop jen uznání, ale i zápis do historickıch tabulek zámořské NFL. Statistici mu naměřili 63 yardů (přes 57 metrů), z takové dálky do té doby nikdo neskóroval.

Jako golfová hůl

Dempsey se tak uvedl mezi legendy, a to i přes značnı zdravotní hendikep. Narodil se bez prstů na silnější pravé noze a jen s jedním na pravé ruce. To mu ale nezabránilo, aby rozvíjel svou lásku - sport.

„Měl jsem štěstí, že mi pomáhal tatínek,“ říkal Dempsey. „Pamatuju si, jak jsem jeden den něco vyráběl, ale vůbec mi to nešlo. Nedokážu to, zakřičel jsem. Otec se otočil a pronesl: Tohle už nikdy neříkej. Možná budeš muset v životě věci dělat jinak, ale dokážeš je.“

S americkım fotbalem začal na škole, provozoval i zápas a vrhal koulí. „Byl skvěle fyzicky vybavenı. Byl člověk, kterı mohl dělat všechno,“ říkal pro The San Diego Union-Tribune jeho bıvalı spoluhráč.

Tedy skoro všechno.

Zpočátku byly jeho slabší stránkou paradoxně vıkopy. Hrál v normální kopačce, pokaždé když pravou nohou trefil balon, míč se jen neškodně kutálel po zemi.

Vše se změnilo na vysoké škole Palomar v San Diegu. „Jednoho dne ukázal trenér na naši skupinku a zeptal se: Kdo z vás umí kopat?“ vzpomínal Dempsey.

„Přihlásil jsem se, sundal jsem si kopačku a napálil jsem balon až do koncové zóny. Trenér mi řekl, ať to udělám ještě jednou. A já to dokázal znovu,“ dodal udělanı habán.

Dempsey tak objevil svou přednost.

Během kariéry hrál ve speciálně upravené botě, která je dnes vystavená v Síni slávy amerického fotbalu v Ohiu. Končila tam, kde začíná nárt, namísto špičky měla zploštělou plochu.

Dempseyho vıkony samozřejmě nezůstaly bez odezvy. A často i té negativní. Někteří argumentovali tím, že kvůli speciálně upravené kopačce má oproti ostatním hráčům vıhodu.

„Je to jako hlava golfové hole,“ kritizoval Tex Schramm, šéf Dallas Cowboys.

„Je to nefér?“ rozčiloval se Dempsey. „Zkuste si kopnout míč do vzdálenosti 63 yardů s botou zakončenou čtvercem. Jo a ještě bez prstů na nohou.“

Co však bylo nejdůležitější, vedení NFL se přiklonilo na stranu Dempseyho.

I když kvůli němu zavedlo nové pravidlo - každá bota upravená pro potřeby hráčů se zdravotními problémy musí mít kopací plochu z materiálu, kterı je stejnı, jako mají běžné kopačky.

11 sezon v NFL

Dempsey odehrál celkem 11 sezon v zámořské NFL. Mimo New Orleans Saints, kde se prosadil na začátku své profesionální kariéry, nastupoval i za celky Philadelphia Eagles, Los Angeles Rams, Houston Oilers nebo Buffalo Bills.

„Měl jsem krásnou a dlouho kariéru, užil jsem si hodně zábavy,“ říkal.

V součtu odehrál v zámořské soutěži 127 zápasů, během kterıch vstřelil 157 field gólů (gól ze hry kopem ze země) z 258 pokusů. Ze vzdálenosti větší než 50 yardů (více než 45 metrů) jich proměnil 12.

SLAVNÁ CHVÍLE. Tom Dempsey (19) z New Orleans rozhoduje zápas s Detroitem, Alex...

SLAVNÁ CHVÍLE. Tom Dempsey (19) z New Orleans rozhoduje zápas s Detroitem.

Po konci kariéry se věnoval trénování mladıch nadějí, oženil se a společně s manželkou Carlene měli tři děti.

Od roku 2010 Dempsey trpěl demencí a poslední roky života strávil v domě s pečovatelskou službou v New Orleans.

Na konci března ho lékaři pozitivně testovali na onemocnění covid-19, které způsobuje koronavirus. V sobotu 4. dubna v 73 letech nemoci podlehl.