Sport

Střídmé oslavy, fotbalisty po postupu na Euro na dovádění moc neužilo

Střídmé oslavy, fotbalisty po postupu na Euro na dovádění moc neužilo

Slavili postup na mistrovství Evropy. Česko si na kontinentálním šampionátu zahraje posedmé za sebou, ve své samostatné historii na něm nikdy nechybělo.

Ve čtvrtek večer v Plzni porazilo Kosovo 2:1 a ve skupině už nemůže skončit hůř než druhé. Postup ze skupiny A společně s Anglií je spíš splněná povinnost. Nejspíš i proto se na hřišti žádné okázalé oslavy nekonaly.

Vždyť na vrcholném turnaji v příštím roce bude startovat čtyřiadvacet mužstev, takřka polovina všech účastníků kvalifikace.

V Plzni sice bylo plno, ale atmosféra byla většinu zápasu chladná jako okolní vzduch. I proto, že Češi od 50. minuty prohrávali a první gól dali až dvacet minut před koncem, kdy se nadechli k obratu.

Na pozápasové dovádění nikoho moc neužilo. Hráči i trenéři se objímali, ve středovém kruhu se chytili kolem ramen a zaskákali si.

Pak postupně obešli všechny tribuny a rukama fanouškům kynuli.

Až po chvíli kustod přinesl trika, speciálně vyrobená na oslavu postupu. „Česká repre jede do Evropy,“ zněl nápis na prsou.

Heslo má symbolizovat projekt Eura 2020, které se odehraje v jedenácti zemích od Španělska po Ázerbájdžán.

Na zádech je slepá mapa Evropy a modrımi tečkami jsou vyznačena města, v nichž se bude hrát.

Mezi vysmátımi Čechy se po hřišti proplétali poražení, kteří vděčně děkovali svım příznivcům.

Kosovo dostane ještě jednu šanci na postup. Jako vítěz jedné ze skupin čtvrté úrovně bude hrát příští rok v březnu dodatečné play off.

Čtrnáct minut po závěrečném hvizdu už i poslední hráč Alex Král, jeden z hrdinů večera, odešel ze scény do kabin.

Ochozy v tu chvíli byly prázdné. Bylo sedm minut před třiadvacátou hodinou.