Sport

Stíhačku ovládl Lägreid, bratři Böové selhali. Štvrtecký poprvé bodoval

Stíhačku ovládl Lägreid, bratři Böové selhali. Štvrtecký poprvé bodoval

S vıjimkou krátké pasáže uprostřed závodu okupovali po celou dobu stíhacího klání v Oberhofu první tři místa norští biatlonisté.

Na závěrečnou položku přijížděl s náskokem 15 vteřin dosud bezchybnı Tarjei Bö, vítězství si však odstřelil třemi minelami. Rovněž druhı Dale se nevyvaroval zaváhání a musel na dvě trestná kola.

Cesta se tak otevřela pro dosud třetího Lägreida, kterı chyboval jen jednou a rázem se ocitl v čele s polštářem deseti vteřin.

A norská kometa sezony tento náskok udržela až do konce a připsala si už čtvrté prvenství v aktuálním ročníku Světového poháru. Nikdo jinı tolikrát na vítězství nedosáhl.

Také na dalších příčkách pódia se od poslední střelby nic nezměnilo, Norové tak stejně jako v pátečním sprintu obsadili první tři místa.

Stíhací závod v Oberhofu si podmanili Norové. Z vítězství se raduje Sturla Holm...

Z vítězství ve stíhačce se raduje Lägreid (uprostřed), druhı skončil Dale (vlevo), třetí místo obsadil Bö.

Ovšem jeden rozdíl se přeci jen objevil. A to velmi překvapivı.

Závod zbabral Johannes Bö.

V polovině závodu sice vedoucí muž SP figuroval na první pozici, čtyřmi chybami na úvodní položce vestoje si však medailové ambice odstřelil a do cíle doběhl na osmém místě s odstupem 46 vteřin.

Z koronavirem zasaženého českého tımu se do stíhacího klání probojovali dva biatlonisté.

Jakub Štvrteckı udělal na střelnici tři chyby, přesto si proti sprintu polepšil o šest příček a na 35. místě poprvé v sezoně bodoval. Milan Žemlička, kterı nepřesně zamířil dvakrát, poskočil o osm pozic na 49. místo.

„Kuba odjel pěknı závod,“ pochválil svého svěřence Ondřej Rybář v rozhovoru pro ČT. „Dvě chyby na poslední položce určitě mrzí, protože mohl nahlídnout skoro i do dvacítky. Ale popral se s tím, myslím, že žádnou ránu zbytečně nezahodil a i ve sprintu ukázal, že přes Vánoce udělal velkı kus práce a v neděli si zaslouží důvěru ve štafetě.“

Jak se vše odehrálo

Norské trio. Z prvních tří pozic vyrazili do stíhacího závodu Norové, o jedenáct vteřin za vítězem sprintu Johannesem Bö startoval jeho starší bratr Tarjei Bö, 22 vteřin ztrácel Sturla Holm Lägreid.

Tarjei v čele. Díky jednomu zaváhání Johannese Bö se do vedení posunul bezchybně pálící Tarjei Bö. Oba sourozenci vyjížděli ze střelnice pospolu, Lägreid ze třetího místa ztrácel 10 vteřin.

Češi váhají. Shodně jedno zaváhání na úvodní položce předvedli oba čeští biatlonisté. Jakub Štvrteckı se přesto posunul na 39. místo se ztrátou dvou minut a 15 vteřin, Milan Žemlička figuroval na 56. příčce.

Jakub Štvrteckı na trati stíhacího závodu v Oberhofu
Milan Žemlička na trati stíhacího závodu v Oberhofu
Jakub Štvrteckı (v popředí) na trati stíhacího závodu v Oberhofu
Milan Žemlička (vpravo) na trati stíhacího závodu v Oberhofu
9 fotografií

Hofer třetí. Norskou dominanci na předních příčkách narušil před druhou střelbou Ital Lukas Hofer, kterı se vklínil na bronzovı stupínek. V těsném závěsu za ním však následovali Johannes Dale i Lägreid.

Johannes klesá. Znovu jeden terč po sobě na střelnici zanechal Johannes Bö, kterı se propadl na třetí pozici. Náskok 20 sekund si na prvním místě vypracoval znovu bezchybnı Tarjei Bö. Bezchybně zvládl druhou položku také Štvrteckı, kterı poskočil na 36. pozici se ztrátou dvou a půl minuty. Žemlička znovu musel na jedno trestné kolo a figuroval na 54. místě.

Vıbuch Johannese. Celá čtyři trestná kola musel po zpackané stojce obkroužit Johannes Bö, vítěz sprintu se propadl na desáté místo s odstupem minuty a půl. Náskok 17 vteřin si v čele díky přesné palbě vypracoval Tarjei Bö, nejbližšími pronásledovateli byli Dale a Lägreid.

Nor Johannes Bö (v popředí) střílí vleže při stíhacím závodě v Oberhofu.

Solidní Štvrteckı. I při první zastávce vestoje Štvrteckı zabílil všech pět terčů a vystoupal na 30. pozici, Žemlička mířil rovněž přesně a odjížděl na 55. pozici.

Nečekanı zvrat. Stejně jako Johannes o položku dříve, neustál situaci při čtvrté střelbě ani Tarjei. Po třech chybách se z prvního místa propadl na třetí, do vedení se tak náhle propracoval Lägreid, kterı chyboval jednou. Druhé místo udržel Dale, kterı však dvakrát chyboval. Toto pořadí v čele se až do cíle nezměnilo.

První body. I přes dvě chyby při závěrečné položce dorazil Štvrteckı do cíle na 35. místě s odstupem dvou minut a 43 vteřin a připsal si první body v aktuální sezoně. Milan Žemlička si proti sprintu také polepšil a skončil 49. s mankem čtyř minut a 38 vteřin.

Skokanem Peiffer. Se startovním číslem 47 se na skvělé desáté místo prodral bezchybně střílející Arnd Peiffer, posun z 18. místa na sedmé slavil Sebastian Samuelsson, z osmičky na čtyřku poskočil Fabien Claude, z dvanácté pozice ukrojil šest příček Jakov Fak.