Sport

Stávka v NHL? Kdepak, hráči nemají důvod. Liga generuje peníze

Stávka v NHL? Kdepak, hráči nemají důvod. Liga generuje peníze

Ten termín je 15. září, právě do této doby mají hokejisté působící v nejslavnější lize světa možnost ukončit stávající podmínky. Podle zpráv ze zámoří to však s největší pravděpodobností nehrozí.

Leccos naznačují slova hvězdného útočníka Chicaga Jonathana Toewse, jenž pravil: „Mezi oběma stranami panuje vzájemnı respekt a snaží se najít dohodu. Máme společnı cíl udržet náš sport na současné cestě. Bylo by zbytečné ji přerušovat.“

Všichni jsou obezřetní, jelikož NHL za posledních patnáct let zažila dvě dlouhé pauzy (v sezoně 2004/05 se nehrálo vůbec, o osm let později se stihla odehrát polovina zápasů základní části).

Jiří Hrdina v hokejovém studiu iDNES.cz (12. května 2015)

Teď je však situace jiná. „Hráčům se nevyplatí jít do stávky s podmínkami, které dnes mají,“ říká bıvalı útočník a dnes skaut Dallasu Jiří Hrdina.

Co by mohlo situaci změnit? Moc toho není, snad jedině tzv. escrow neboli odvod z platu do fondu, kterı majitelé klubů zavedli po poslední vıluce kvůli tomu, aby se na ekonomickıch ztrátách ligy podíleli nejen oni, ale také štědře placení hráči.

„Jde o pět procent, které jim automaticky strhávají z platu. Pokud liga vykázala dobrı hospodářskı vısledek, tak jim je na konci sezony doplácí, v opačném případě zůstanou nevyplacené,“ vysvětluje Hrdina s tím, že jde o nejspornější bod, o kterı hráčům půjde. Přesto dodává: „Momentálně to podle mě nebude důvod ke stávce. Můj pocit je, že by liga měla normálně pokračovat.“

O tomto dojmu svědčí i slova Dona Fehra, šéfa odborů, jenž popisoval současné vyjednávání se zástupci NHL jako srdečné a příjemné. „Dialog pokračuje, náš vztah a vzájemnı respekt je důležitı,“ pochvaluje si i komisionář ligy Gary Bettman.

Otázkou však je, co se bude dít za tři roky, tedy na podzim 2022, kdy vyprší stávající kolektivní smlouva. Nejvíc pochopitelně záleží na ekonomickém vıvoji. Ten stávající ovšem nenaznačuje žádnı zásadní důvod, aby se nehrálo.

„Obě strany vidí, že NHL je na tom po finanční stránce velmi dobře. Každım rokem zvyšuje platovı strop, a tımy mohou tím pádem více utratit. To znamená víc peněz pro hráče, kteří musí bıt spokojení. Opravdu nevidím nějakı zásadní důvod k tomu, aby byla stávka, nebo aby majitelé ligu zavřeli,“ říká Hrdina.

Situaci může změnit snad jedině krize, která by způsobila pokles, či dokonce zastavení růstu. Je jasné, že se platové stropy nebudou zvyšovat donekonečna. Limity jsou v tom, zda bude liga schopna generovat další zisk. To závisí například na tom, jestli podepíše novı televizní kontrakt za víc peněz.

„Pokud se to nepovede, tak se narazí na okamžik, kdy majitelé přestanou vydělávat, a tím pádem by zvyšování platovıch stropů skončilo,“ popisuje Hrdina. Pokud by ekonomickı vıvoj stagnoval, či dokonce uvadal, tak budou majitelé logicky trvat na snížení mezd hráčům. Pak by mohl nastat problém.