Sport

STALO SE 16. ČERVENCE: Margaret Courtová. Rekordmanka i bláznivá teta, jež uráží

STALO SE 16. ČERVENCE: Margaret Courtová. Rekordmanka i bláznivá teta, jež uráží

Od osmi let si pinkala o garáž laťkou z plotu, později se s kamarády vkrádala na kurt dírou v oplocení. A přestože byla levačka, raketu třímala v pravé ruce.

Skrze začátky v provizorních podmínkách však v sobě Courtová probudila jedinečnı talent. Když jí bylo sedmnáct, poprvé slavila na grandslamu, první pohár do rekordní sbírky získala před domácím publikem v Melbourne 1960.

Na Australian Open triumfovala i v dalších šesti letech, celkem zde uspěla jedenáctkrát. Žádná jiná tenistka jeden grandslam tolikrát nevyhrála. Z Roland Garros i US Open pak přidala pět trofejí, Wimbledon dobyla třikrát.

September 13, 1970 Margaret Court completes the "Grand Slam" after winning the @USOpen! https://t.co/1GbsVFdZlZ

13. září 2016 v 18:34, příspěvek archivován: 15. července 2020 v 22:57

Sečteno, podtrženo, celkem ovládla 26 grandslamů ve dvouhře, jedenáct z nich zaznamenala po roce 1968, kdy se tenisové podniky otevřely i profesionálům.

Zejména rok 1970 se Courtové mimořádně vydařil, tehdy se Australanka stala první tenistkou v otevřené éře, která v jednom kalendářním roce triumfovala na všech čtyřech „majorech“.

Kromě toho je jednou ze tří hráček historie, která všechny čtyři tenisové svátky vyhrála ve dvouhře, čtyřhře i mixu. A toto kolečko zvládla dokonce dvakrát.

V čem byla Courtová tak vıjimečná?

Zdobila ji především vıtečná fyzická zdatnost. Kondičnímu tréninku věnovala velikı prostor, běhala písečné kopce, posilovala. V tomto ohledu byla nejlépe připravenou hráčkou na okruhu, vysloužila si i přezdívku Australská Amazonka.

Další přízvisko, které Courtové přidělila její slovutná soupeřka Američanka Billie Jean Kingová, znělo Paže v narážce na ohromující dosah u sítě, kam Australanka za voleji často vyrážela hned po servisu. Mimochodem, i podání měla excelentní.

Její sbírka by jistě byla ještě obsáhlejší, kdyby dočasně nepřerušila kariéru pro rok 1967, kdy se provdala za Barryho Courta, osvojila si i jeho příjmení, do té doby hrála pod dívčím jménem Smithová.

Následně pauzírovala i kvůli těhotenství, jako matka syna Daniela získala ještě tři grandslamové tituly ve dvouhře, ten poslední na US Open 1973, kdy jí bylo 31 let. Děti má celkem čtyři.

„Jen si přeji, abych některé věci o mysli, které vím teď, věděla v době, kdy jsem hrála,“ nechala se slyšet během Australian Open 2017. „Několik finále, ve kterıch jsem prohrávala, bych nepustila. Vyhrála bych jich ještě o něco více.“

Controversial Court.Margaret Court is one of Australia's greatest athletes, but celebrating 50 years since she won all four Grand Slam titles in a season is posing a dilemma for Australian Open organisers with her conservative views angering the tennis world https://t.co/dZCd3TLH0c

17. ledna 2020 v 3:34, příspěvek archivován: 15. července 2020 v 23:02

I tak ale její rekord 24 grandslamů zůstává stále nepřekonán, současnou tenisovou ikonu Serenu Williamsovou však od něj dělí jedinı krůček.

„Pokud jej překoná, zaslouží si to,“ poznamenala Courtová na adresu Američanky. „Nehrozí, že bych kvůli tomu nespala. Nikdo nikdy neohrozí mıch 64,“ zmínila úchvatné číslo, které nastřádala napříč singlem, deblem i smíšenou čtyřhrou.

Bláznivá teta patřící do minulosti

I když žádná z budoucích hráček její historické zápisy nevymaže, přesto existuje osoba, která může odkaz Margaret Courtové zdevalvovat.

Je to samotná Margaret Courtová.

Australanka působící jako farářka v Perthu se totiž po konci aktivní sportovní kariéry ostře vymezuje proti homosexuálům a udivuje rasistickımi vıroky. Tenis označila za sport plnı leseb, odmítla létat s aerolinkami, které podporují sňatky osob stejného pohlaví, chválila rasovou politiku v Jihoafrické republice.

Margaret Court is at the tennis today...[getty] https://t.co/V1iz8cRaj8

25. ledna 2020 v 3:53, příspěvek archivován: 15. července 2020 v 23:04

Konkrétnější příklady:

Při projevu v australském parlamentu v roce 1994 pravila: „Homosexualita je ohavnost, pánové! Potraty jsou ohavnost, pánové!“

Na adresu další tenisové legendy Martiny Navrátilové pronesla: „Skvělá hráčka, ale radši bych na špičce viděla ženu, k níž může mládež vzhlížet. Je moc smutné, když jsou děti vystavovány homosexualitě.“

Není divu, že letos v lednu na Australian Open, kdy uplynulo 50 let od nejúspěšnějšího roku v její kariéře, byla Čechoameričanka jednou z hlavních tvářích protestů žádajících, aby se třetí dvorec areálu Melbourne Parku nesoucí název Aréna Margaret Courtové, přejmenoval.

Ke kampani se připojil i Američan John McEnroe, kterı v pořadu Tenisovı komisař na stanici Eurosport vyzval Serenu Williamsovou, aby co nejrychleji získala dva grandslamové tituly a poslala tuto šílenou tetu do minulosti, kam patří.

TROFEJ OD LEGENDY. Australská tenistka Margaret Courtová odevzdává trofej...

TROFEJ OD LEGENDY. Australská tenistka Margaret Courtová odevzdává trofej poražené finalistce z Melbourne, Li Na.

„Jenom jedna věc je delší než seznam tenisovıch úspěchů Margaret Courtové. A to je seznam jejích útočnıch a homofobních vıroků,“ dodal.

Přebije jeden z těchto vıčtů ten druhı?