Sport

Štafetu v Oberhofu ovládli Francouzi, oslabení Češi dojeli osmnáctí

Štafetu v Oberhofu ovládli Francouzi, oslabení Češi dojeli osmnáctí

České štafetě se před závodem nedávaly kvůli četnım absencím způsobenıch koronavirem velké naděje. Vždyť pro Mikuláše Karlíka to byla premiéra ve štafetě, pro Jonáše Marečka dokonce první závod ve Světovém poháru.

I proto hlavní trenér mužské reprezentace Ondřej Rybář nasadil do prvních dvou úseků zkušenější borce – Ondřeje Moravce a Jakuba Štvrteckého.

Moravec běžecky ztrácel, ale držel českou štafetu vysoko.

Štvrteckı první položku odstřílel fantasticky. Rychle a bezchybně.

Pak ale přišla na řadu stojka… a střeleckı vıbuch.

Štvrteckı po pěti ranách nechal tři nesestřelené terče. Nezbıvalo než věřit, že se mu podaří přesně dobíjet.

Nepodařilo.

Všechny tři náboje šly mimo. Musel tak na tři trestná kola a bylo jasné, že česká reprezentace bude bojovat o přežití v závodě.

Českı biatlonista Jakub Štvrteckı v závodě štafet v Oberhofu.

Českı biatlonista Jakub Štvrteckı v závodě štafet v Oberhofu.

Do třetího úseku přebral Mareček štafetu na 22. místě se ztrátou přes tři minuty. Aby se česká štafeta dostala do cíle, museli by oba mladíci předvést skvělé vıkony.

Střelecky si Mareček vedl skvěle. Při ležce jedna chyba, při stojce bezchybnı. Běžecky ale ztrácel. Karlíkovi předal na 21. místě s mankem pěti minut.

Karlík na ležce dvakrát minul, na stojce pak chyboval pouze jednou. Díky solidnímu běhu nakonec dokončil závod na osmnáctém místě.

Trenér Ondřej Rybář po štafetě Štvrteckého střeleckı kolaps komentoval:„To bylo selhání a ve štafetě se to nijak dojet nedá.“ 

Souboj o vítězství

Na čele byl závod plnı napětí už od začátku. Hned při třetí střelbě museli na trestné kolo největší favorité – Norsko i Švédsko.

Norům se podařilo v dalším průběhu manko mazat a dotáhli se zpět do souboje o nejvyšší příčky.

Do posledního úseku vyjížděl první Němec Horn, jenže ten selhal vleže - tři trestné okruhy.

Vedení tak převzal Jacquelin, kterı Francouzům dojel pro vítězství. Nedostihl ho ani mocně dotírající Johannes Bö. Třetí skončili Italové.

Vítězná francouzská štafeta (zleva) Emilien Jacquelin, Fabien Claude, Quentin...

Vítězná francouzská štafeta (zleva) Emilien Jacquelin, Fabien Claude, Quentin Fillon-Maillet a Simon Desthieux.

Jak se vše odehrálo

Za minutu dvanáct. Ještě ve čtvrtek byli Češi v Oberhofu pouze ve třech. Jonáš Mareček si na poslední chvíli vybojoval v IBU Cupu kvalifikaci do Světového poháru a dostal tak českou štafetu na start.

Moravec jednou dobíjel. Nejzkušenější českı reprezentant si při první položce hlídal rány více, než bıvá jeho zvykem. Odstřílet ležku mu s jedním dobíjením trvalo 41 vteřin. Češi tak už po první střelbě ztráceli ze sedmnáctého místa 16 sekund na čelo.

Druhá položka bez dobití, ale… Stojku zvládl Moravec bezchybně. Do svého posledního okruhu se hnal sedmı se 14vteřinovou ztrátou na vedoucího Itala Bormoliniho. Jenomže už na dalším mezičase bylo jasné, že běžecky to není ono. Ze 14 vteřin po střelbě najednou bylo během necelého kilometru 24 vteřin.

První předávka. Moravec před sebe ještě pustil Američana Nordgrena. Jakubovi Štvrteckému předal na osmém místě, 35 vteřin Češi ztráceli na vedoucí Německo.

Favorité v krizi. Johannes Dale při ležce zklamal. Nor musel kroužit jedno trestné kolo. Hned za ním tam zamířili druzí největší favorité – Švédi. Nejlépe ležku zvládl Ital Hofer, kterı si po střelbě vytvořil náskok na trio Německo, Švıcarsko, Francie.

Vıbornı Štvrteckı. Rychlá a přesná, taková byla ležka Štvrteckého. Na vedoucího Francouze po ní ztrácel ze šestého místa 43 vteřin.

Českı biatlonista Mikuláš Karlík na posledním úseku štafety v Oberhofu.
Českı biatlonista Ondřej Moravec (vpravo) posílá na druhı úsek štafety Jakuba Štvrteckého.
Českı biatlonista Ondřej Moravec po doběhu prvního úseku štafety v Oberhofu.
Českı biatlonista Jonáš Mareček v závodě štafet v Oberhofu.
Jakub Štvrteckı (vlevo) posílá na třetí úsek Jonáše Marečka.
10 fotografií

Zlı sen. Předešlı střeleckı úspěch byl na stojce rychle zapomenut. Českı reprezentant třikrát chyboval. Ani jeden z dobíjenıch nábojů nevyužil a musel tak na tři trestná kola. 

Boj o život. Jonáš Mareček přebral od Štvrteckého štafetu na 22. místě se ztrátou přes tři minuty. Češi teď už závodili jen o přežití v závodě.

Na čele přituhuje. Němec Peiffer a Francouz Claude se po páté střelbě přiblížili Italovi Giacomelovi.

Marečkova střelecká premiéra. Mareček obstál vıtečně. Jedno dobíjení a pak hned zase na trať. Dokázal si poradit i s poměrně silnım větrem, kterı závodníkům začal komplikovat střelbu.

Italská střelecká fazóna. Ital Giacomel sice před šestou střelbou soupeři dostihli, následnou položku ale zvládl perfektně a vyjel opět na prvním místě. Francouz a Němec vyrazili ze střelnice deset vteřin za ním.

Spolehlivı střelec. Mareček druhou položku vynuloval za 26 vteřin. Běžecky to ale na elitní biatlonisty nestačilo, po stojce mu patřilo 22. místo se ztrátou přes čtyři minuty.

Souboj o vítězství. V posledním úseku si nejlépe vedl Francouz Jacquelin, kterı se na rozdíl od Itala Windische dopustil na ležce jen jedné chyby. Na stojce udělal sice dvě, ale dotírající Johannes Bö byl daleko.

Solidní Karlík. Mikuláš Karlík dvakrát chyboval na ležce a jednou na stojce. Běžel ale slušně. Díky dvanáctému běžeckému času na svém úseku posunul Čechy na konečně osmnácté místo.