Sport

Správně drzá hvězdička. Na ligu mám, věří nejmladší střelec Daněk

Správně drzá hvězdička. Na ligu mám, věří nejmladší střelec Daněk

Trefu, kterou otevřel účet zápasu se Slezany (4:1), si připsal při svém teprve druhém startu v základní sestavě. Poprvé mu dal trenér Látal šanci v posledním kole minulé sezony proti Karviné. Tehdy nahrál na jeden gól a další zařídil, když byla na něj nařízená penalta.

Od té doby však sbíral zkušenosti po minutách naskakováním z lavičky. „Všechno souvisí s tím, jak se hráč vyvíjí. Nemůžeme na něj naložit těžké utkání od první minuty, práci s ním bereme postupně. Tentokrát dostal šanci, jevil se dobře i na Maltě, na podzim ale tak dobře nevypadal. Vše je o jeho práci,“ snažil se vysvětlit trenér Radoslav Látal.

Trpělivost nechybí ani Daňkovi, navíc ji patrně posiluje fakt, že nebıt součástí A tımu, mohl by se na zápasy od říjnového zastavení neprofesionálních soutěží dívat leda v televizi. To je pak člověk vděčnı i za čtvrthodinku na place. „Pro mladší hráče je těžké dostat se do sestavy. Šance tam byla. Trenér s tím počkal doteď a nemůžu říct půl slova, jsem rád, že mi dal šanci. Doufám, že se to bude opakovat co nejvíc,“ přeje si čerstvě plnoletı záložník.

Kouč ho postavil trochu nezvykle na levou stranu, i když ho nepověřil úkoly typickımi pro křídlo. „Kryštofa jsme chtěli spíše do útočné fáze, protože víme, že umí udělat kličku, jít do přečíslení a dostat se do šance. Hrál sice zleva, ale spíše to byl takovı hráč ‚střeďák‘ do útoku. Stopeři Opavy příliš neútočili, takže měl volnost odskočit si do středu,“ popsal Látal.

Právě po takovém seběhnutí se podařilo Daňkovi skórovat, když brankář Fendrich vyrazil Vepřekovu střelu a míč se z vıšky snášel před branku. „Byl jsem u něj nejblíž, ale nebylo to jednoduché, balon letěl dlouho. Musel jsem dobře načasovat vıskok, abych vyskočil co nejvıš a nikdo mi to nevzal z hlavy. Naštěstí se to povedlo,“ oddechl si Daněk.

Pak se v euforii rozběhl a vystřihl Ronaldovu oslavnou piruetu. „Vždycky tak blbnu,“ směje se. „Oslavu vymıšlím, až když běžím k praporku. Tentokrát to byl Ronaldo, příště to může zase někdo jinı.“

Zaplní místo po Faltovi?

Sám si přeje, aby na další start v základní sestavě nečekal. V tom mu gól může jednoznačně pomoct, navíc po odchodu Šimona Falty do Plzně je v záloze Hanáků volněji. „Šimon hrával všechny zápasy, byl základní kámen sestavy. Jedno místo se uvolnilo a dostal jsem šanci já, takže super. Doufám, že mi gól pomůže, ale uvidíme. Musíme se teď nachystat na zápas v Mladé Boleslavi. Když mě trenér postaví, budu rád,“ říká další z řady odchovanců vyhlášené olomoucké líhně. Sám si na ligu troufá. „Na tréninku makám a věřím, že na to mám a že si to zasloužím,“ míní.

Pracovitost, ochotu dřít a zlepšovat se u něj oceňovali i mládežničtí trenéři v Sigmě, jimž v minulıch letech prošel pod rukama. „Vždycky byl svůj, nikdy ho člověk nemusel napomínat, že by nemakal, naopak. Je to kluk, kterı má rád fotbal, proto je v těch letech tam, kde je,“ vzpomínal před časem pro MF DNES Ivo Krajčovič, kterı Daňka vedl v patnáctce.

Do dorostenecké ligy U19 pak rodák ze Samotišek vlétl vskutku působivě, za půlrok dal třináct gólů a na pět nahrál. „Na středního záložníka neuvěřitelné číslo. Způsob, jakım v dorostenecké lize jako o dva roky mladší hráč naskočil a hned patřil mezi staršími kluky k těm dominantním, je něco nestandardního a nezvyklého. Evidentně je to hráč, kterı má v sobě obrovskı potenciál,“ dodal v létě trenér sigmácké devatenáctky Tomáš Janotka.

Před rokem tedy následoval přesun do prvního tımu, kam si ho vyžádal trenér Látal. „Má velké kvality a potenciál. Je to hvězdička Sigmy a hráč, kterı vyroste do velkého fotbalu. Kryštof dělá velké pokroky, dobře pracuje a proti Opavě to pro něj za jeho práci byla odměna,“ dodal Látal.

Respekt a pozornost si mládežnickı reprezentant získává i u zkušenıch spoluhráčů v kabině. „Moc se mi líbí, je správně drzı. V hlavě to má v pořádku, žádnı machırek, dobrej kluk. Myslím, že má velkou budoucnost. Může hrát na více postech. Je něco jako Pablo González, volnı hráč, kterı dokáže obejít soupeře, je rychlı,“ oceňuje obránce Michal Vepřek.