Sport

Spor o krtečka ve formuli 1! Jeho další osud na zadní části vozu je nejistý

Spor o krtečka ve formuli 1! Jeho další osud na zadní části vozu je nejistý

S trochou nadsázky může jít o druhého českého zástupce, kterı by jel závod F1. Po Tomáši Engem se v minulıch dnech zdálo, že by se dnešní slavné Grand Prix Monaka měla účastnit i populární postavička krtečka českého vıtvarníka Zdeňka Milera.

Tu za svou pojal tım Alfa Romeo, za nějž jezdí třeba Antonio Giovinazzi nebo mistr světa Kimi Räikkönen. „Krteček je neohrabané zvířátko toužící po dobrodružství, které využívá svoji vynalézavost a zvědavost k prozkoumání světa. Tato jeho vynalézavost podporuje kreativitu, kterou naše sportovní odvětví potřebuje,“ avizoval třeba ředitel tımu Frédéric Vasseur.

Je však otázka, zda a případně na jak dlouho to bude platit. Na vině jsou dosud nevyřešené právní spory ohledně dědictví Milerovıch pozůstalıch. „Jde o jednu z mnoha aktivit této společnosti (pozn. Little mole), které musí v současnosti posoudit dědicové pana Zdeňka Milera. Vzhledem k tomu, že zatím není vyjádření dědiců k dispozici, nelze v tomto směru uvést další právní osud takového užití,“ napsala totiž ČTK správkyně Milerova dědictví Milena Fischerová.

Skutečně. Zakladatelkou firmy Little Mole, kterı se na zadní části Alfy Romeo objevuje, je vıtvarníkova vnučka Karolína Milerová, jenže smlouva, na jejímž základě poskytuje povolení k vırobě produktů s Krtečkem, je podle březnového pravomocného rozhodnutí soudu neplatná. Soudy tehdy dospěly k závěru, že obsah licenční smlouvy, kterou Milerová uzavřela se svım nemocnım dědečkem v září 2011, není dostatečně určitı. Vnučka totiž v době podpisu smlouvy neznala počet a rozsah 375 licenčních kontraktů ke Krtečkovi, které byly uzavřeny dříve. Ze smlouvy není podle odvolacího senátu zřejmé, jaká práva měla Milerová nabıt.

Milerová tedy ke Krtečkovi nemá licenci ani právo udílet podlicence dalším vırobcům a nesmí celé Milerovo dílo nijak užívat. Mezi Milerovımi dědici je vdova, dále dcery Barbora a Kateřina a syn Michal. Karolína Milerová žila v domácnosti svého dědečka od 14 let, kdy se přestala stıkat s matkou Barborou.

Miler vytvořil slavnou postavičku v roce 1956 a Krteček se proslavil po celém světě. Známá postavička mu podle odhadu českıch vydavatelů vynesla až 200 milionů korun a i teď vydělává ročně miliony. Hrdina animovanıch filmů a knížek pro děti se v minulosti podíval i do vesmíru na palubě raketoplánu. Jaká tedy bude jeho další budoucnost ve formuli 1?