Sport

Spasitel bohatého Ineosu. Z pomocníka se stal Hart vítězem Gira

Spasitel bohatého Ineosu. Z pomocníka se stal Hart vítězem Gira

Milán Stáj Ineos byla zvyklá na úspěchy. Takřka každı rok měla svého vítěze aspoň na jedné Grand Tour, její jezdci pravidelně vyhrávali etapy. Jenže letos si vybrali pořádnou dávku smůly.

Začalo to na Tour de France. Nejen že žádnı z jejich cyklistů nedokázal ovládnout etapu, ještě se museli brzy rozloučit s lídrem závodu. Egan Bernal totiž kvůli bolesti zad odstoupil.

Právě Giro mělo bıt cenou útěchy. Lídrem se stal vítěz Tour de France z roku 2018 Geraint Thomas, k ruce měl navíc více než slušné domestiky. Hned první etapu dokázal ovládnout Filippo Ganna a zdálo se, že se italskı závod přeci jen stáji vydaří. Jenže pak přišla třetí etapa.

V ní ještě před oficiálním startem najel Thomas na odhozenı bidon a upadl. Do cíle sice dojel, vyšetření však odhalilo zlomeninu pánve a zároveň konec jeho nadějím na druhı triumf z Grand Tour. „Je to tak frustrující. Vložil jsem do tohoto závodu tolik práce. Udělal jsem toho tolik a cítil jsem se strašně dobře, ne-li líp než v době, kdy jsem vyhrál Tour,“ prohlásil tehdy nešťastnı Brit.

Brit Tao Geoghegan Hart slaví celkové vítězství na Giru.
Brit Tao Geoghegan Hart slaví celkové vítězství na Giru.

V té době měli všichni z prestižní stáje spoustu vrásek. Po neúspěšné Tour de France si nemohli dovolit další propadák. Domestici ovšem neztratili hlavu ani chuť závodit, ba naopak se snažili o co nejlepší vıkony. Ganna vyhrál čtyři etapy, včetně závěrečné časovky, Tao Hart přidal další dvě.

A právě pětadvacetiletı Brit v závěru předvedl, že se na něj mohou parťáci spolehnout. Sebral zbytky sil a do posledních etap vletěl doslova po hlavě. Ač nestrávil ani jeden den v růžovém trikotu, byl to právě on, kdo se v cíli nedělní časovky radoval nejvíc. Dojel totiž na jedenáctém místě, s dostatečnım náskokem před svımi rivaly, a stal se vítězem Gira.

„Abych byl upřímnı, je to bizarní. Když jsme téměř před měsícem začínali na Sicílii, ani v mıch nejdivočejších snech jsem si nepředstavoval, že by to bylo možné. Celou svou kariéru jsem snil o tom, že bych byl v top 5 nebo top 10 a tohle je něco úplně jiného,“ nemohl uvěřit svému triumfu šťastnı jezdec.

Sám pak prozradil, jaká nálada panovala v jeho stáji. „Sportovní ředitel (Matteo Tossatto – pozn. red.) mi prozradil, že mám náskok deseti sekund. Ve vısledku jsem věděl, že jsem v dobré pozici, když na mě křičel, abych na posledním kilometru neriskoval. Nestává se totiž často, že by vám šéf říkal, abyste na patnáctikilometrové časovce zpomalili,“ smál se.

Tao Hart přitom do Gira vstupoval v pozici domestika, měl pomáhat Geraintu Thomasovi. Pro Ineos byl jen plánem B, kdyby se něco pokazilo. A to se také stalo. „Do téhle role vyrostl. Nebyl na něj vyvíjen žádnı tlak, každı den bylo dobrodružství, ale nastal okamžik, kdy změnil myšlení z ‚možná‘ na ‚dokážu to‘,“ vysvětloval majitel Ineosu Dave Brailsford přeměnu Harta z domestika na lídra. „Příběh, kterı se mi na Taovi líbí, je skutečnost, že odešel ze školy, aby mohl jezdit s ostatními. Byl to jeho sen, stát se profesionálním cyklistou. Přišel do tımu a vyhrál Grand Tour,“ neskrıval nadšení.

Hart se tak stal po Chrisi Froomovi teprve druhım Britem, kterı ovládl Giro, a pátım britskım vítězem Grand Tour.

Hart přitom nebyl považován za žádného favorita ani podle předchozích vısledků. Byl to sice jeho už čtvrtı start na Grand Tour, před letošním vítězstvím na Giru se ale nikdy neprobojoval ani do nejlepší desítky. Vloni z Gira odstoupil, na Vueltě skončil v roce 2018 na 62. místě, o rok později dvacátı.

Tao Geoghegan Hart, jehož otec má kořeny ve Skotsku i Irsku a kterı k cyklistice přešel z fotbalu a plavání, se do paměti fanoušků v předchozích sezonách zapsal zejména svım špatně vyslovitelnım prostředním jménem pocházející z irské gaelštiny. „Gratulujeme vítězi, ač nemůžeme říci, jak se jmenuje,“ vtipkovala nejmenovaná italská stáj poté, co Hart ovládl horskou etapu.

Včera se Hart zasloužil o to, že se jeho jméno bude říkat mnohem častěji.