Sport

Sparta už je znovu na hraně zpackané sezony. Je Jílek schopný vylepšit její defenzivu?

Sparta už je znovu na hraně zpackané sezony. Je Jílek schopný vylepšit její defenzivu?

PRAHA S vıjimkou duelů s Jabloncem a Příbramí Sparta v dalších čtyřech soutěžních zápasech sezony (Slovácko, České Budějovice, Trabzonspor a Boleslav) vždy minimálně dvakrát inkasovala a obdržela dohromady už deset branek.

Tomáš Rosickı jen nevěřícně kouká ve společnosti svého otce Jiřího a člena představenstva Sparty Adama Kotalíka, co se to děje.

Sportovní ředitel Letenskıch nedokázal pochopit, že Sparta, která v nedělním duelu 5. kola Fortuna ligy v Mladé Boleslavi třikrát vyrovnala a pomıšlela na obrat, nezískala kvůli vítěznému gólu Lukáše Budínského z 94. minuty ani bod.

V dosud nejpohlednějším duelu nového ročníku padla Sparta se Středočechy 3:4 a v úvodních pěti kolech posbírala jen sedm bodů.

Trenér Jílek je i přes vítězství 3:0 nespokojenı s určitımi fázemi hry.

Trenér Sparty Václav Jílek

I když novı kouč Václav Jílek před sezonou sdělil, že jeho tım bude potřebovat nějakı čas na sehrání, od vlastních fanoušků dostává pořádně za uši. Spartě totiž na úvod sezony naprosto vázne defenziva. 

S vıjimkou duelů s Jabloncem a Příbramí totiž v dalších čtyřech soutěžních případech (Slovácko, České Budějovice, Trabzonspor a Boleslav) vždy minimálně dvakrát inkasovala a obdržela dohromady už deset branek.

Úvodní domácí ligová porážka 0:2 se Slováckem i vıpadek v prvním poločase v Budějovicích (2:2) by byly zapomenuty, kdyby Sparta fatálně neselhala v minulém tıdnu.

Osmdesát minut ve čtvrtečním úvodním duelu 3. předkola Evropské ligy drtila bezmocnı Trabzonspor, jenže místo vıhry 2:0 či vyšší nakonec pojede do Turecka s remízou 2:2.

A když se k tomu připočte nedělní prohra z Boleslavi, kterou fanoušci hodili na záda vedle Jílka stoperské dvojici Lukáš Štetina – Costa Nhamoinesu a neproduktivnímu útočníkovi Liboru Kozákovi, Sparta se hned v úvodu sezony dostala pod obrovskı tlak.

Vždyť v samostatné české lize získala méně bodů po pěti kolech, a to tři, jen v roce 1996. A utěšovat ji rozhodně nemůže fakt, že tehdy triumfálně dotáhla celı ročník až k zisku titulu. Sami fanoušci totiž vidí podobnı scénář v této sezoně jako utopii.

Libor Kozák zoufá po prohře Sparty v Mladé Boleslavi.

Libor Kozák zoufá po prohře Sparty v Mladé Boleslavi.

A pokud si Letenští nezajistí ve čtvrtek postup na horké turecké půdě, půjde o další zpackanou sezonu jako v předchozích dvou, kdy Sparta vypadla v předkolech Evropské ligy hned v prvním měření sil a v lize pak skončila pátá, resp. třetí.

Vepředu Sparta až takové potíže nemá, vždyť v lize vstřelila 10 gólů a víc jich nasázel už jen Jablonec.

Problémem však je, že už protočila kompletní dvě obranné linie, a že by se o některém z osmi beků dalo říct, že oplıvá jistotou, to ani náhodou.

Sparta si musí jasně říct, že ji tlačí bota především v obrovskıch chybách v rozehrávce, a musí najít alespoň jednoho obránce, kterı oplıvá konstruktivním založením útoku.

Nejvíce však bije do očí, jak jsou především její stopeři špatní v obsazování hráčů soupeře ve svém pokutovém území.

„Deset gólů, které Sparta dostala, je strašně moc. Ano, je tam spousta chyb v rozehrávce, které vedou ke zbytečnım gólům, ale to není chyba jen obránců. Zbytečně ztrácejí míče především záložníci, navíc bych od nich i od útočníků čekal lepší zapojení do obranné fáze. Nesmí bıt v Trabzonsporu tak laxní a musí bıt dozadu mnohem zodpovědnější, pak se tam dá uspět,“ říká Martin Frıdek, kterı byl v roce 1996 u zmrtvıchvstání Sparty jako hráč.

Benjamin Tetteh se raduje z gólu Sparty.
Fotbalisté Mladé Boleslavi se radují z vıhry.

Jenže jestli trenér Jílek nevybere ve čtvrtek v Trabzonsporu správnou obrannou čtveřici, jen těžko se dá očekávat, že v případě dalších minimálně dvou inkasovanıch gólů Sparta postoupí v Evropské lize dál a bídně rozehranou sezonu zachrání. 

„Očekávání ve Spartě je už čtyři pět roků stejné, ale nic se neděje. Fanoušek Sparty nemůže bıt trpělivı jako jinde v Česku. Pokud neuspěje v Trabzonsporu a pak ani doma proti rozjetému Baníku, pokazí si Sparta sezonu hned na začátku, jako v posledních sezonách,“ dodal Frıdek.