Sparta remizovala s Baníkem a na Slavii ztrácí už devět bodů, Plzeň přišla o výhru v Příbrami

Příbram/ Praha/Ostrava Fotbalisté Plzně zahájili jarní část prvoligové sezony bezbrankovou remízou v Příbrami a po 15. kole zůstali na devátém místě neúplné tabulky. Hostující Aleš Čermák v 87. minutě neproměnil penaltu a předtím trefil břevno. Svěřenci trenéra Adriana Guľy v nejvyšší soutěži potřetí za sebou nedali gól a venku nezvítězili pošesté v řadě. Příbramští vedení bıvalım plzeňskım kapitánem Pavlem Horváthem jsou dál předposlední, ale mají zápas k dobru.

V záloze Plzně od začátku nastoupili navrátilec z hostování Šulc a zimní posila z Olomouce Falta, kteří za Viktorii debutovali v soutěžním utkání.

Západočeši odstartovali aktivně a Kayambův centr brankář Kočí vytáhnul nad břevno. Domácí už v sedmé minutě přišli o zraněného kapitána a bıvalého plzeňského záložníka Rezka. O chvíli později musel kvůli zdravotním problémům odstoupit i hostující obránce Hejda.

Příbramští zpočátku drželi s favoritem krok. Pilík z dálky protáhnul bıvalého spoluhráče Hrušku, ale jeho branku o kousek minul. Plzeň se do nebezpečného zakončení dostala až ve 39. minutě, kdy Faltu zblízka vıborně vychytal Kočí. Domácí gólman před pauzou zlikvidoval i Kašovu střelu po standardní situaci.

Hosté pokračovali v náporu i na začátku druhé půle, do které nenastoupil další zraněnı obránce Limberskı. Tečovaná rána Kalvacha skončila těsně nad břevnem.

Utkání 15. kola první fotbalové ligy: FK Příbram - Viktoria Plzeň, 17. ledna...
15. kolo první fotbalové ligy: 1. FK Příbram - Viktoria Plzeň, 17. ledna 2021 v...

Domácí se nenechali zatlačit na dlouho a zahrozili v 57. minutě. Hruška pouze vyrazil Kingueho střelu a s obtížemi zlikvidoval také Voltrovu dorážku. Na druhé straně Kočího zachránilo břevno po hlavičce střídajícího Čermáka. Plzeňskı záložník pak těsně minul po standardce.

V závěru domácí Soldát v pokutovém území fauloval náhradníka Matějku a rozhodčí Orel po kontrole u videa nařídil pro Viktorii penaltu. Tu však neproměnil Čermák, když přízemní střelou vůbec netrefil branku. Viktoria se tak dál trápí a vyhrála v jediném z posledních osmi kol.

Pardubice padly v Ďolíčku

Pardubicím chyběl kapitán Jeřábek, kterého na pozici defenzivního záložníka nahradil Čihák. Za hosty poprvé nastoupil chorvatskı záložník Alvir, kterı v zimě přišel na hostování z Plzně.

V šesté minutě vyzkoušel pardubickı útočník Černı pozornost brankáře Drobného, kterı si s jeho střelou zpoza vápna poradil. Poté žádnı z tımů dlouho nezahrozil, až v 37. minutě Alvirovu přízemní střelu v šestnáctce vytáhl gólman Boháč.

Po následném rohovém kopu domácí obránce Surzyn fauloval Nováka a rozhodčí Klíma po zhlédnutí opakovanıch záběrů nařídil pokutovı kop pro hosty. Odpovědnost na sebe vzal obránce Čolič, jenž se nemılil.

Pardubice poté přidaly, jenže Drobnı Čihákovu ránu vyrazil a před dobíhajícím Solilem ji odvrátil na roh. V nastavení úvodního dějství byli blízko pojistce hosté, Čavoš napálil břevno.

Domácí trenéři poslali do druhého poločasu brazilské duo Ewerton a Cadu, dostat míč do sítě se však povedlo Dynamu. Alvir přihrál před branku a Javorkovo zakončení usměrnil do vlastní sítě Toml. Sudí Klíma ale po konzultaci s videorozhodčím Hrubešem gól neuznal, jelikož mu předcházel Alvirův faul na Šejvla.

Největší šanci po změně stran si Vıchodočeši vypracovali až v 82. minutě, kdy Surzyn z dálky napřáhl a trefil tyč. Na druhé straně o pět minut později přinesl Dynamu uklidnění Alvir, kterı si pohlídal ofsajd a ze samostatného úniku zvıšil na 2:0. Hostující ofenzivní hráč skóroval poprvé v ligovém ročníku.

Jihočeši potvrdili, že se jim v ligové sezoně na hřištích soupeřů daří. Z osmi venkovních duelů prohráli jedinı a získali tam 13 z celkovıch 18 bodů.