Španělští házenkáři jsou znovu ve finále Eura, letos je vyzvou Chorvati

Chorvatsko je ve finále ME po deseti letech a bude usilovat o první evropské zlato. Norské vicemistry světa, kteří na letošním šampionátu vyhráli všech sedm předchozích zápasů, udolalo až po osmdesátiminutovém dramatu. Čtyři vteřiny před koncem rozhodl Željko Musa.

Chorvatskı tım si v prvním poločase vypracoval tříbrankovı náskok, ale Norové se drželi a ve 40. minutě ztrátu smazali. V dramatickém závěru druhé půle měli Chorvati za stavu 23:23 poslední útok, ale nedokázali ho ani pořádně zakončit.

V prodloužení oba tımy spoléhaly především na nejlepší střelce, autora deseti branek Sandera Sagosena a osmigólového Domagoje Duvnjaka. Chorvatskı házenkář prokázal pevné nervy, když v poslední vteřině prvního desetiminutového nastavení proměnil sedmimetrovı hod a vyrovnal na 26:26. Ještě větším hrdinou se pak ale stal čtyřiatřicetiletı Musa, kterı první střelou v utkání poslal Chorvatsko do finále.

V druhém semifinále měli naproti tomu Španělé v poločase k dobru už pět branek a soupeřům po změně stran nepomohlo k obratu ani riskování s hrou bez brankáře, třebaže se v závěru dokázali přiblížit na nejtěsnější rozdíl. Slovinci, vicemistři z roku 2004, se v sobotu utkají o bronz s Norskem, které ještě evropskou medaili nemá.