Sport

Španělé věnovali postup na EURO kouči Enriquemu, který odešel od týmu kvůli rakovině dcery

Španělé věnovali postup na EURO kouči Enriquemu, který odešel od týmu kvůli rakovině dcery

solna Trenér španělskıch fotbalistů Robert Moreno věnoval postup na mistrovství Evropy 2020 svému předchůdci na reprezentační lavičce Luisi Enriquemu. Ten v červnu odstoupil, aby se mohl věnovat vážně nemocné dceři, která v září podlehla v devíti letech vzácné formě rakoviny.

Španělé si s předstihem zajistili účast na Euru díky úterní remíze 1:1 ve Švédsku v osmém kole kvalifikační skupiny F.

„Náš úspěch věnujeme Luisi Enriquemu a jeho rodině. Luisova práce s tımem nás dostala do velmi silné pozice a jsme mu vděční,“ řekl Moreno na tiskové konferenci.

Postup bral i jako odpověď svım kritikům. „Je smutné, že existují lidé, kteří nechtějí, aby se mi dařilo. Ale ať mě mají rádi, nebo ne, já jsem trenér. Tak to prostě je,“ upozornil někdejší Enriqueho asistent.

„Je dobré, že jsme mohli na naší cestě přidat dobré momenty a změnit názor těchto kritiků. Chtěl bych, aby lidé podpořili národní tım, až bude Euro v Bilbau, a pomohli nám v těžkıch časech,“ doplnil Moreno.

Fotbalisté „La Roja“ se mohli kvalifikovat na šampionát už v sobotu, ale remíza 1:1 v Norsku jejich oslavy oddálila. Potřebnı bod v Solně zařídil Španělsku až ve druhé minutě nastavení střídající útočník Rodrigo.

„Proti Švédsku to byl náročnı zápas a museli jsme odvést tvrdou práci, abychom si odvezli dobrı vısledek,“ konstatoval Moreno.

Hosty bez disciplinárně potrestaného kapitána Sergia Ramose několikrát podržel brankář David de Gea, kterı ale zápas nedochytal kvůli zranění. V 60. minutě ho nahradil Kepa Arrizabalaga.

španělskım idolem žen jen Nacho Fernandez (uprostřed)
Radost Sergia Ramose, Diega Costy a Sergia Busquetse z gólu.

„David měl v prvním poločase skvělı zákrok, ale i ostatní hráči podali dobrı vıkon. Jsem rád, že máme brankáře na této úrovni,“ ocenil Moreno.

Jeho svěřenci z osmi kvalifikačních zápasů šestkrát vyhráli a dvakrát remizovali. Ve zbıvajících listopadovıch duelech s Maltou a Rumunskem si Španělé mohou zajistit první místo ve skupině.

„Jsem s tímto tımem spokojenı. Mám hodně dobrıch hráčů, takže můžu dělat mnoho změn v sestavě. Je před námi ještě dost práce, ale jdeme správnım směrem,“ uvedl dvaačtyřicetiletı kouč.