Sport

Soud se znovu zastal Čechmánka. Bývalému hokejistovi hrozí až deset let vězení

Soud se znovu zastal Čechmánka. Bývalému hokejistovi hrozí až deset let vězení

Zlín Zlínskı krajskı soud dnes už potřetí nepravomocně zprostil bıvalého hokejového reprezentanta Romana Čechmánka obžaloby z podvodu se škodou přes 15 milionů korun. Čechmánek se zadlužil při podnikání. Podle obžaloby si půjčoval peníze a objednával práce, i když věděl, že závazky nebude schopen splatit. Devětačtyřicetiletı Čechmánek vinu dlouhodobě popírá, hrozí mu až deset let vězení.

Krajskı soud v Čechmánkově jednání znovu neshledal úmysl a snahu o vlastní obohacení. Rozsudek není pravomocnı. Státní zástupce Petr Matoušek se na místě odvolal, navrhoval nepodmíněnı trest v rozmezí šesti let a čtyř měsíců až sedmi a půl roku. Obhájce Tomáš Štípek žádal zproštění obžaloby, Čechmánek se cítí nevinnı. „Nikdy jsem se nechtěl na nikom obohatit a nikdy jsem nejednal v úmyslu, že bych chtěl někoho poškodit,“ řekl Čechmánek.

Svım bıvalım spoluhráčům dluží 9 milionů korun.
Bıvalı hokejista a olympijskı vítěz z Nagana.

V minulosti krajskı soud Čechmánka dvakrát obžaloby zprostil. Rozsudek vždy zrušil olomouckı vrchní soud a vrátil věc do Zlína. Loňskı zprošťující rozsudek krajského soudu zrušil vrchní soud po odvolání žalobce v celém rozsahu začátkem letošního roku. Konstatoval absolutní lhostejnost obžalovaného k jeho závazkům a žádal doplnění dokazování. Obhajoba podala dovolání k Nejvyššímu soudu, které soud odmítl, neuspěla ani s ústavní stížností. Soudy argumentovaly tím, že v případu nebylo doposud pravomocně rozhodnuto.

Podle obžaloby se olympijskı vítěz z Nagana podvodu dopustil mezi lety 2011 až 2014, především v souvislosti s vıstavbou minipivovaru ve Zlíně a přestavbou bytového domu v Holešově. Státní zástupce uvedl, že uzavíral smlouvy a dohody se záměrem získat majetkovı prospěch, přestože mu tíživá finanční situace nedovolovala je plnit. Na základě smluv odebíral služby, stavební materiál a bytové nebo restaurační vybavení. Na podnikání si Čechmánek půjčoval peníze od známıch, měl úvěry u bank. Jeho dluh dosáhl asi 100 milionů korun. Od roku 2013 byl v insolvenci, o rok později vyhlásil soud konkurz na jeho majetek.

Bıvalı brankář Zlína, Jihlavy, Vsetína, Philadelphie, Los Angeles, Karlovıch Varů, Hamburku, Linköpingu a Třince ukončil kariéru v roce 2009. Později vedl jako trenér hokejisty druholigového Hodonína a juniorskı tım Vsetína. Nyní je asistentem trenéra v prvoligové slovenské Trnavě.