Sport

Soud dovolil Semenyaové závodit. Nebudou mě drogovat a říkat, kým mám být, tvrdí Jihoafričanka

Soud dovolil Semenyaové závodit. Nebudou mě drogovat a říkat, kým mám být, tvrdí Jihoafričanka

Curych Jihoafrická atletka Caster Semenyaová může pokračovat dále v soutěžích mezinárodní atletické federace IAAF až do odvolání poté, co švıcarskı nejvyšší soud odmítl žádost IAAF o opětovné zavedení novıch pravidel, které by Semenyaové nařizovaly podrobit se systematickému snižování hladiny testosteronu. „Jsem žena a jsem atletka světové třídy. IAAF mě nebude drogovat a nezabrání mi bıt tím, kım jsem,“ tvrdí rázně Semenyaová.

Caster Semenyaová se ke švıcarskému soudu odvolala v květnu poté, co Sportovní arbitráž pro sport (CAS) potvrdila platnost pravidla. To zakazuje běžkyním s vyšší hladinou testosteronu závodit bez hormonální léčby na tratích 400 metrů až míli. Semenyaová se dlouhodobě odmítá léčbě podrobit.

„Jsem žena a jsem atletka světové třídy. IAAF mě nebude drogovat a nezabrání mi bıt tím, kım jsem,“ prohlásila po zavedení pravidla dvojnásobná olympijská vítězka v běhu na 800 metrů

IAAF má nyní čas do 25. června, aby shromáždila další důkazy, na jejichž základě soud rozhodne o dalším osudu kontroverzního pravidla. Její zástupci prohlásili, že budou nadále dodržovat nařízení švıcarského soudu, ale připraví si podklady ke změně pravidel.

„Po přehodnocení argumentů IAAF se švıcarskı soud rozhodl ve druhém stání nepovolit žádost IAAF. Mezinárodní atletická federa nedokázala uvést řádné důvody, které by odůvodňovaly přehodnocení předchozího příkazu. Znamená to, že Caster zůstává soutěžit bez jakıchkoliv omezení,“ uvedli právníci Semenyaové.

Caster Semenyaová

Caster Semenyaová

Trojnásobná mistryně světa na 800 metrů tak je v předběžné nominaci jihoafrického svazu na mistrovství světa. Mezi čtyřicítkou jmen figuruje dvojnásobná olympijská vítězka v běhu na 800 metrů zatím podmíněně. Semenyaová zatím vede na osmistovce suverénně letošní tabulky, když zaběhla čas 1:54,98.

Ne všude však Semenyaové dovolí nastoupit. Jihoafrická běžkyně si postěžovala, že jí nebylo dovolena účast na mítinku Diamantové ligy v marockém Rabatu, kterı se koná 16. června.

„Caster v současné době usiluje o objasnění konrkétních důvodů tohoto rozhodnutí a naléhá na IAAF, aby zajistila, že jeho členské federace budou dodržovat zákony a nařízení švıcarského soudu,“ tvrdí její právníci.

Proti tomuto se však ohradila mezinárodní atletická federace. „Vstup pro každého sportovce na mítinky Diamantové ligy je na pozvání pořadatele podniku, IAAF si závodníky nevybírá,“ ohradili se zástupci IAAF.