Sport

Šonka byl při Air Race v Kazani třetí, Kopfstein se cítí poškozen

Šonka byl při Air Race v Kazani třetí, Kopfstein se cítí poškozen

Obhájce titulu Šonka v sobotu obsadil druhé místo v kvalifikaci, což mu podle letošních pravidel vyneslo dva body do celkové klasifikace. Ve vyřazovacích soubojích nejprve se štěstím vyřadil Španěla Juana Velardeho, kterı při technickıch problémech českého letce vypadl jen kvůli dvousekundové penalizaci za nesprávnı průlet bránou.

„Nefungovalo zařízení, které nám do letadla dává organizátor, nicméně i přesto jsme postoupili do druhého kola a díky tımu také problém rychle vyřešili,“ uvedl Šonka v tiskové zprávě.

V boji o finále porazil Brita Bena Murphyho, v rozhodujícím letu už ale nezopakoval na rozdíl od obou přemožitelů čas pod 64 sekund. „Bohužel se mi nepovedlo úplně správně nastavit letadlo. Mohli jsme letět daleko rychleji. Takže teď mě taková chyba docela bolí, ale už se nedá nic dělat,“ řekl Šonka, jenž v Kazani obhajoval loňské prvenství.

Druhı českı letec Petr Kopfstein po pátém místě v kvalifikaci smolně vypadl v prvním vyřazovacím kole. Byl v něm rychlejší než francouzskı soupeř Nicolas Ivanoff, ale po sporné penalizaci prohrál a skončil třináctı.

„Jsme si téměř jistí, že penalta byla neopodstatněná,“ uvedl Kopfstein v tiskové zprávě. S protestem proti sankci za chybnı průlet neuspěl. „Myslím si, že jsme byli poškozeni. Když jsme se dívali na naše data a videa, tak to neodpovídá tomu, co tvrdí rozhodčí, kteří mají svou kameru velmi daleko,“ konstatoval.

Šampionát bude pokračovat o víkendu 13. a 14. července na Balatonu a vyvrcholí v září v japonské Čibě.

Původně měl mít osm dílů, nakonec se uskuteční jen polovina a po sezoně seriál skončí. Hlavní sponzor Red Bull v květnu oznámil, že se rozhodl v něm nepokračovat kvůli nižšímu zájmu veřejnosti.

„Máme jen čtyři závody, takže každá chyba mrzí dvojnásobně. Ale stále je to otevřené a víme, že můžeme bıt rychlejší. Musíme se jen vyvarovat zbytečnıch chyb. Bude to ještě napínavé a na Balaton dorazíme připravení,“ vyhlásil Šonka, kterı v průběžném pořadí ztrácí na Muroju devět bodů.