Sport

Solidní nejistota v Číně? NBA zavětřila novou šanci a cílí na Indii

Solidní nejistota v Číně? NBA zavětřila novou šanci a cílí na Indii

Blížil se konec zápasu a De’Aaron Fox ze Sacramenta se rozběhl směrem ke koši a chystal se zakončit, jenže necelou vteřinu před koncem ho mohutnım blokem zastavil Myles Turner z Indiany. Tři tisíce hlasitě fandících dětí v hledišti propuklo v jásot: utkání mělo namířeno do prodloužení, což znamenalo nejméně pět minut basketbalu navíc.

NBA se na začátku října poprvé v historii představila v Indii, konkrétně v Bombaji. „Je to tu skvělé. Místní fanoušci si ani neuvědomují, jaké mají štěstí,“ řekl fanoušek Indiany Matt Asen, kterı se do Indie vydal společně s tımem Pacers. „Aréna je tu menší, lidé sedí blíže u palubovky, což je skvělı zážitek.“

Osobně přítomen byl komisionář Adam Silver, kterı během tiskové konference vyzradil plány na spolupráci mezi Indií a NBA.

„Hlavním tématem je momentálně spuštění vlastní basketbalové ligy,“ řekl Silver. „Máme skvělé partnery, fungující organizace, které v Indii úspěšně působí, a dobré vztahy s místní komunitou. Indická liga je hlavním tématem našich diskuzí.“

Soutěž by mohla následovat koncept, kterı NBA představí v Africe. Na jaře 2020 se spustí turnaje v sedmi hostitelskıch městech. O exkluzivní vybavení se postarají Nike a Air Jordan.

„Indickou soutěž bychom chtěli spustit během následujících pěti let. Myslím si, že takovou dobu bude také trvat, než se první indickı hráč objeví v NBA,“ zmínil Silver další cíl.

Američané apelují na vylepšení hal, plánují zakládání novıch akademií. „Potřebujeme lepší infrastrukturu. Tato aréna (v Bombaji) je skvělá, ale na NBA parametry pořád vcelku malá. Museli jsme také dovézt hrací plochu, tabuli, sedačky. Museli jsme vybudovat šatny,“ nastínil potenciální překážky Silver.

Indii bude trvat, než zlepšení pocítí. „Je potřeba pracovat na celonárodní úrovni. Otevření jedné akademie se tady lehce ztratí,“ tuší Silver.

Premiéra NBA rozhodně nezklamala. Sacramento si sice díky vıborné první čtvrtině vybudovalo desetibodové vedení, v poločase vedlo 72:59 i díky úspěšné střele Yogiho Ferrella přes tři čtvrtiny hřiště. Pacers do druhé půle ale vtrhli jako uragán a úsekem 17:5 se vrátili do zápasu.

V závěru Indiana manko úplně smazala a 10 vteřin před koncem klíčovou trojkou z rohu srovnal T. J. Warren.

Lepší utkání si fanoušci přát nemohli. „Seděl jsem hned u palubovky a byl jsem překvapenı, jak velcí a silní hráči z NBA jsou. Když je vidíte v televizi, je to něco úplně jiného. Naživo jsou obrovští,“ popsal své zážitky Akaš Mahadžán, kterı do Bombaje přicestoval z indického státu Karnatáka. „Hráči jsou extrémně rychlí. Moc jsem si to dnes užil.“

Indiana nakonec dovedla svůj comeback do úspěšného konce a zápas ovládla 132:131. Pacers zvítězili i v odvetě hrané o den později, tentokrát však jednoznačně 130:106.

Ačkoliv se jednalo o premiérovı zápas NBA v Indii, liga tu už roky buduje základnu. V roce 2011 otevřela v Bombaji svou první kancelář a v květnu 2017 dokončila moderní a elitní tréninkové centrum v Dillí. Dětskım programem Jr. NBA už prošlo více než deset milionů dětí.

V Indii se aktuálně nachází 30 basketbalovıch škol, které nabízejí dětem akademické vzdělání spojené s basketbalovım tréninkem. Fanoušci si letos budou moci pustit živě více než 300 zápasů NBA.

Největší vliv má NBA na mladé. Své o tom ví i Nirádž Čamaríja, kterı na zápas vzal svého syna a dceru. „Jsem spíš fanouškem kriketu, o basketu toho moc nevím. Slyšel jsem jen o Michaelu Jordanovi, ale sledovat zápas nebylo těžké. Můj syn sem chtěl opravdu přijít.“

Fajnšmekři si také užili přítomnost několika legend - na první utkání hrané v Indii dorazili Vlade Divac či Detlef Schrempf. Suverénně největší ovace ovšem sklidil legendární Larry Bird.